Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

XIV Zlot Druha Szarego – Drozdowo 2007 w dniach 2 - 4 marca 2007

Organizatorem Zlotów Druha Szarego jest pomysłodawca tychże - hm. Henryk F. Karwowski Naczelnik PH ZHP101 Łomża, który przy pomocy zaprzyjaźnionych instruktorów ZHP oraz wielu harcerzy, a przede wszystkim ludzi dobrej woli - Łomżan, wspierających od lat te działania sprawił, że impreza ta z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi w naszym kraju.

Zaproszenie do uczestnictwa w Zlocie zwyczajowo skierowane jest do wszystkich drużyn i środowisk harcerskich w Polsce noszących KRZYŻ HARCERSKI wręczany z pewnymi modyfikacjami od 1913 roku, a od Zjazdu Zjednoczeniowego obradującego w dniach 1–2.XI.1918 roku w Lublinie, będącego jako ogólnopolska odznaka harcerska.

Cele Zlotu:
- Uczczenie 127 rocznicy urodzin Syna Ziemi Łomżyńskiej – ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, vel x. Jana Zawada, vel dh. Szarego, zapomnianego na przełomie dziejów przez całe Polskie Harcerstwo.
- Poznawanie życia i działalności Twórcy Krzyża Harcerskiego oraz harcerskich ideałów w pierwszych latach po powstaniu na naszych ziemiach.
- Propagowanie ideałów harcerskich: braterstwa, służby, czystości ducha i czynów, aktywnego działania i otwartości na innych ludzi.
- Propagowanie turystyki kwalifikowanej.
- Promowanie zdrowego stylu życia: aktywny wypoczynek, wolność od nałogów, używek i uzależnień.
- Podnoszenie sprawności fizycznej, zręczności i wytrzymałości.
- Poznawanie historii przepięknych zakątków na północno-wschodniej rubieży Mazowsza – Ziemi Łomżyńskiej.
- Integracja wszystkich polskich środowisk harcerskich.
- Kontynuowanie pięknych i bogatych tradycji Harcerstwa Łomżyńskiego.

Uczestnicy Zlotu:
 6. DH „Banita” im. x. Kazimierza Lutosławskiego z Mrągowa, 13. ŁDH „Agada” im. Teodora Kleindiensta z Łomży, 29. DH „Pogodni” z Ostrowi Mazowieckiej z Komendantką tego Hufca na czele, 21. DH „Agapa – pomocna dłoń” z Jedwabnego, 50. SWDH „Concordia” z Suwałk, 44. DH im. Jana z Kolna ze Zbójnej, 5. PODHiHs „Victoria” z Ostrołęki, DH „Extrema” z Suwałk, 25. ŁKH „Madras” z Łomży, 118 BDSh „Sfora” z Białegostoku, 10. ŁDH NS „Polne Kwiatki” im. Marii Grzegorzewskiej przy DPS w Łomży, 10. ŁGZ „Bractwo Tęczy” z Łomży, 62.HK Pol Survival z Łomży, grupa dzieci czeczeńskich „Razem” z OURiC w Czerwonym Borze, Łomżyński Zastęp Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej
Zlotowi towarzyszyła Polowa Zbiórka Naczelników Poczt Harcerskich ZHP, w której udział wzięły: PH Puławy, PH Radomsko, PH Mrągowo, PH Oława, PH Dąbrowa Górnicza, PH Bytom i  PH Łomża – organizator obu imprez. Razem ponad 140 uczestników.

Drużyny tradycyjnie brały udział w współzawodnictwie – walczyły o puchar Starosty Łomżyńskiego i komendanta Zlotu… Jako zadanie przed rajdowe musiały opracować dowolną techniką projekt znaczka na kolejny Zlot i kartę drużyny do kroniki Zlotów. Imprezie tradycyjnie towarzyszyły konkursy: plastyczny, śpiewaczy, historyczny, kulinarny, fotograficzny, HaBeTa, życiowa szansa po harcersku oraz konkursy-niespodzianki.
Podczas zlotu harcerze tradycyjnie przemierzyli szlak: Łomża – Drozdowo, do miejsca narodzin i młodości Twórcy Krzyża Harcerskiego – dh. Szarego, obserwując niepowtarzalną przyrodę i faunę Ziemi Łomżyńskiej. W ramach zwiadu terenowego od miejscowej ludności mieli za zadanie poznać historię tych Ziem oraz Rodu Lutosławskich. Sobotnia wieczornica była  miejscem spotkania młodzieży harcerskiej z miejscowymi władzami oraz ze starszyzną, która tradycyjnie przekazuje historię swojej Ziemi i Harcerstwa Łomżyńskiego

Na wieczornicy gościliśmy Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Teresę Hernik, JE bp Tadeusza Bronakowskiego, Diecezjalnego Duszpasterza Harcerstwa Łomżyńskiego – ks. phm Andrzeja Godlewskiego, dyrekcję Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, która po raz kolejny udzieliła nam schronienia oraz rodziców miejscowych drużyn. Pozdrowienia uczestnikom przekazała krewna Jubilata – dh. Krystyna Witkowska, była Przewodnicząca ZHP hm. Maria Hrabowska i Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP…

    * * *
Rozpoczęły się już przygotowania do XV Jubileuszowego Zlotu Druha Szarego, który odbędzie się w dniach 29.lutego – 2.marca 2008 AD.
Poleca się stronę:  www.drozdowo.pl
Zloty odbywają się w pierwszy weekend marca (piątek – sobota – niedziela) w Łomży – Drozdowie. Noclegi są organizowane w gościnnych murach łomżyńskich szkół – plan dojazdu / dojścia do miejsca zakwaterowania jest wysyłany wraz z potwierdzeniem przyjęcia drużyny na Zlot po dopełnieniu formalności zgłoszeniowych i przesłaniu wpisowego.
Wpisowe od lat wynosi tylko 15 zł od uczestnika, a na XV Jubileuszowy będzie zniżka... Drużyna (patrol) młodszo lub starszo harcerska liczy minimum 5 osób, z którą przybywa pełnoletni opiekun / drużynowy – nie płaci wtedy wpisowego). Nie przewiduje się przyjmowania drużyn wcześniej nie zgłoszonych, pojedynczych harcerzy młodszych i starszych, oraz nie posiadających polisy ubezpieczeniowej.
Foto:
Foto: bp.Tadeusz Bronakowski
Foto: dh. T. Hernik Naczelniczka ZHP
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę