Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

W Porytem pochowano Simonę Kossak

Na cmentarzu parafialnym w Porytem koło Stawisk pochowano profesor Simonę Kossak. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przyjaciele, znajomi... a także m.in. uczniowie z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Ostatnia wolą zmarłej było spocząć na cmentarzu w miejscowości, w której brali ślub jej dziadek Wojciech Kossak i babka - Maria z Kisielnickich. Ciało prof. Simony Kossak pochowano obok grobowca rodzinnego Kisielnickich.

- Ostatnim życzeniem profesor Simony Kossak było, aby jej pogrzeb był tak prosty, jak jej życie - powiedział wykonawca Jej ostatniej woli duchowej - ks. Janusz Kotowski. - Jednak z przyczyn obiektywnych nie dało się wypełnić tej prośby do końca. Była człowiekiem bardzo aktywnym i stała się bliska tak wielu ludziom, którzy chcą ją dziś pożegnać.

Simona Kossak urodziła się w Krakowie w znanej artystycznej rodzinie, wychowała w Kossakówce. Była córką Jerzego, wnuczką Wojciecha, prawnuczką Juliusza - trzech malarzy rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była siostrzenicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec. Od ponad 30 lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej w starej leśniczówce "Dziedzinka". Dorobek twórczy profesor Simony Kossak obejmuje ponad 140 przeróżnych opracowań naukowych. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszyła się jej działalność informacyjno-edukacyjna oraz dydaktyczna. Przez ostatnie lata na antenie Polskiego Radia Białystok miała swoją codzienną audycję „Dlaczego w trawie piszczy?”.
Profesor Simona Kossak zmarła w wieku 64 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

tekst na podstawie Radia Białystok
fot. Adam Gardocki

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę