Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Odsłonili monetę

Podczas specjalnej konferencji z udziałem Jerzego Pruskiego zastępcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Łomży oficjalnie zaprezentowało „złotą łomżyńską dwuzłotówkę”. Monetę wyemitowano w ramach serii “Historyczne miasta w Polsce” upamiętniającą 32 miasta, które mają największe tradycje samorządowe, istotne znaczenie w dziejach Polski, niepospolity wkład w zasób kultury i rolę w strukturach administracyjnych kraju.

Prezydent Jerzy Brzeziński
Prezydent Jerzy Brzeziński
tłumnie wymieniano zwykłe monety na niezwykłą dójkę
tłumnie wymieniano zwykłe monety na niezwykłą dójkę
tłumnie wymieniano zwykłe monety na niezwykłą dójkę
tłumnie wymieniano zwykłe monety na niezwykłą dójkę
Konferencja odbyła się w sali im. Hanki Bielickiej w II LO w Łomży. Monetę oficjalnie odsłonili wiceprezes NBP Jerzego Pruskiego i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Następnie wiceprezes NBP dwunastu honorowym gościom uroczystości wręczył „złote łomżyńskiej dwuzłotówki”.   

Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom konkursu zorganizowanemu z tej okazji o historii miasta. W konkursie wiedzy o historii Łomży od uzyskania praw miejskich w roku 1418 do dnia dzisiejszego wystartowało niemal 200 osób – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród gimnazjalistów konkurs wygrał Szymon Reszewicz przed Emilią Nowocińską i Łukaszem Krupńskim – wszyscy z GP nr 6 w Łomży. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszym historykiem miasta została Justyna Wykowska z III LO przed Arturem Szymańskim (II LO) i Aleksandrą Mańką (III LO).

Imprezę uświetniły wykłady o bezpośrednim celu inflacyjnym NBP, znaleziskach dawnych monet na terenie Ziemi Łomżyńskiej i pieniądzu okolicznościowym dzisiaj, a także  inscenizacja walk rycerzy średniowiecznych i koncert młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Dodajmy, że „łomżyńskie dwuzłotówki” od ponad tygodnia są dostępne we wszystkich urzędach pocztowych na terenie miasta.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę