Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

PiS da nam referendum...

Około 2 mln 300 tys zł - tyle trzeba będzie wydać z kasy województwa podlaskiego na organizację referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. W poniedziałek podczas władze wojewódzkie PiS ustaliły, że zwrócą się do Jarosława Schabieńskiego (członka PiS), który obecnie jednoosobowo zarządza województwem podlaskim, z wnioskiem o przeprowadzenie takiego referendum. Teraz PiS rusza także z akcją zbierania pod wnioskiem podpisów 5% mieszkańców województwa...

Działacze PiS twierdzą że referendum - aby było taniej - da radę przeprowadzić przy okazji przedterminowych wyborów do sejmiku. Tymczasem sytuacja prawna jest analogiczna jak w przypadku referendum, które kilka miesięcy temu – przy okazji listopadowych wyborów samorządowych - odbyło się w Łomży. Referendum to dotyczyło budowy hipermarketu. Za jego organizację i przeprowadzenia zapłaciliśmy z kasy miasta, a i tak jego wynik nie ma znaczenia, bo do urn poszło mniej niż wymagane 30% mieszkańców.
W przypadku  wcześniejszych wyporów samorządowych i referendum w sprawie obwodnicy także będą musiały być różne komisje, lokale wyborcze, urny do głosowania... a to oznacza że i koszty będą podwójne. Z oficjalnych wyliczeń wynika, ze wybory radnych sejmiku będą pochłoną ok. 3 mln zł. Referendum wojewódzkie w sprawie obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy będzie kosztowało mniej – ok. 2 mln 300 tys zł... ale te wydatki będą pokryte z budżetu samorządu województwa podlaskiego.  
Warto zwrócić uwagę, że o ile w tych wyborach radnych sejmiku uda się wybrać – bo w prawie nie ma zapisów ile osób musi iść na wybory aby były one ważne, to w przypadku referendum jego wynik będzie mógł mieć znaczenie gdy weźmie w nim udział minimum 30% dorosłych mieszkańców. W tak dużą frekwencję nie wierzą nawet sami politycy z PiS.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę