Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

W hołdzie „ostatniemu partyzantowi”

W sobotę rozpoczynają się w Łomży dwudniowe uroczystości upamiętniające 50 rocznicę śmierci ppor. Stanisława Marchewki ps. „Ryba”. W ich trakcie w oddalonym o kilka kilometrów Jezioru, zostanie odsłonięty obeliks z pamiątkową tablicą upamiętniającą „ostatni partyzant”. To właśnie w tej miejscowości 4 marca 1957 roku został zabity przez funkcjonariuszy SB-KBW.

Uroczystości w 50 rocznicę śmierci „Ryby” organizuje Instytut Pamięci Narodowej. W sobotę, w pierwszym dniu uroczystości, w Łomżyńskim Starostwie odbędzie się specjalna sesja naukowa (godz. 12.30). O  ppor. Stanisławie Marchewce, jego walce podczas II wojny światowej i działalności w powojennej Polsce rządzonej przez komunistów opowiadać będą historycy IPN. Wśród zaproszonych do Łomży gości jest m.in. prof. dr hab. Jerzy Eisler, który wygłosi wykład pt. „Władza i opozycja w Polsce 1944-1956”.
Sesję i pierwszy dzień rocznicowych uroczystości zakończy prezentacja filmu „Żołnierze wyklęci” w reżyserii Adama Sikorskiego.

W niedzielę uroczystości przeniosą się do Jeziorka i Piątnicy. Najpierw (godz. 10.00) na placu przy Szkole Podstawowej w Jeziorku, odbędzie się apel poległych po czym zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ppor. Stanisławowi Marchewce ps. „Ryba”. Później w kościele w Piątnicy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę.

Patronat honorowy nad uroczystościami upamiętniającymi 50 rocznicę śmierci ppor. Stanisława Marchewki ps. "Ryba" objął prof. dr hab. Janusz Kurtyka - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz JE ks. bp dr Stanisław Stefanek - Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej.

    zobacz: Stanisław Marchewka „Ryba” - pięćdziesiąt lat niepamięci

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę