Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Skargi radnych bezzasadne

Jako bezzasadne uznali prawnicy wojewody podlaskiego skargi trzech radnych rozwiązanego sejmiku województwa, którzy podważali prawidłowość głosowania nad wyborem członków zarządu województwa. Radny Samoobrony Samoobrony Tomasz Gan (który miał być jednym z członków zarządu województwa) i dwaj radni PiS twierdzili, że podczas jednego z głosowań doszło do złamania zasady tajności głosowania, bo dwaj radni oznaczyli swoje karty inicjałami. Podnosili, oni że takie głosy powinny zostać uznane za nieważne, a to by oznaczało, że zamiast remisu w głosowaniach dokonano wyboru członków zarządu, a przez to sejmik nie powinien zostać rozwiązany.

Jak poinformował w PAP rzecznik prasowy wojewody podlaskiego Mirosław Piontkowski, skargi zostały ocenione jako bezzasadne. Prawnicy uznali, że nie ma podstaw do uznania oznakowanych kart za głosy nieważne.
Rzecznik przytoczył m.in. zapisy z załącznika do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 2 października 2006 roku do obwodowych komisji wyborczych o zasadach głosowania. Dokument określa, że wszelkie znaki takie jak wykreślenia, przekreślenia, w tym znak „X" postawione poza kratką do głosowania nie wpływają na ważność głosu.
Piontkowski poinformował też, że analizowano statut województwa i ustawę o samorządzie województwa. Jest tam tylko mowa o tym, że głos nieważny w tajnym głosowaniu jest wówczas, gdy radny zostawi oba słowa nieskreślone. Przyznał, że nie ma przepisów odnoszących się wprost do sytuacji, gdy karta do głosowania zostanie opatrzona tak jak w tym przypadku inicjałami.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę