Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

„Pierwsza afera IV RP” w Białymstoku?

"Pierwsza afera IV RP" rozpoczęła się od budowy oczyszczalni ścieków w Białymstoku. Oczyszczalni, która nie działa po dziś dzień - pisze "Newsweek". Protokół odbioru oczyszczalni podpisał między innymi obecny wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra.

Jak udało się ustalić "Newsweekowi", dokument został podpisany tylko po to, by Bank Ochrony Środowiska mógł uruchomić ostatnią ratę kredytu w wysokości 1,4 mln, którą można było wypłacić do 30 września 2002 roku. Członkowie komisji odbierającej inwestycję tłumaczą tygodnikowi, że podpisano je, z wyraźnym zastrzeżeniem, że jeśli oczyszczalnia nie zadziała, Arka zwróci 2,8 mln zł. Tłumaczą, że nie mogli przewidzieć, iż firma padnie.

Warta 4 miliony złotych inwestycja okazała się jak pisze "Newsweek" - "klapą", a sprawą zainteresowała się NIK, która nie miała wątpliwości, że urzędnicy miejscy nie dopełnili obowiązków, narażając miasto na straty oraz poświadczyli nieprawdę w dokumencie odbioru oczyszczalni.

Sprawę skierowano do prokuratury. Krążyła ona między prokuraturami rejonowymi, aż w końcu trafiła do prokuratury okręgowej, która zdecydowała, żeby wydać postanowienie o postawieniu zarzutów wiceprezydentom Białegostoku. Jednak obaj - startowali w wyborach samorządowych i ubiegali się o stanowisko prezydenta miasta.

Prokuratorzy Luks i Bura, jak pisze "Newsweek" - "nie chcąc przeszkadzać Kozłowskiemu i Sawickiemu w walce o prezydenturę Białegostoku, wstrzymali decyzję o ogłoszeniu zarzutów. Wyborcy nie dowiedzieli się więc, że prawicowi kandydaci mogą mieć kłopoty z prawem". Następnie doszło także do odwołania przesłuchań.

Tę drugą decyzję prokurator Luks wydał telefonicznie, dzwoniąc z gabinetu Prokuratora Krajowego Janusza Kaczmarka.

Jak powiedział prokurator Luks w rozmowie z TVN24 - tak sytuacja zdarzyła się przypadkowo, ponieważ akurat przebywał on w Warszawie.

Luks mówił także, że "cała sprawa sprowadza się do przejrzystych decyzji. Chodziło o to, by nie wpłynąć w jakikolwiek sposób na wynik wyborów samorządowych. Przesłuchanie, czy wezwanie na przesłuchanie mogłoby wpłynąć negatywnie na opinię wyborców o kandydatach na prezydenta miasta."

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę