Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@
www.samorzad.pap.com.pl

Niezadowoleni z rozwiązania sejmiku

Trzech radnych rozwiązanego sejmiku województwa podlaskiego skierowało skargi do wojewody. Radni uważają, że doszło do nieprawidłowości podczas głosowań nad wyborem członków zarządu województwa, co w efekcie spowodowało, że zarząd nie został powołany, a w regionie mają się odbyć przedterminowe wybory do sejmiku.


Podlaskie jest jedynym województwem w kraju, gdzie w ustawowym terminie trzech miesięcy od wyborów samorządowych, radnym nie udało się powołać pięcioosobowego zarządu województwa. Dlatego też radni utracili mandaty, sejmik został rozwiązany przez wojewodę, a premier powołał osobę pełniącą obowiązki organów samorządu województwa. Funkcję tą, do czasu wyłonienia nowych władz samorządowych, sprawuje Jarosław Schabieński. Wybory mają się odbyć do 20 maja.

Skargi do wojewody Bohdana Paszkowskiego oraz do Jarosława Schabieńskiego skierowali: radny Samoobrony Tomasz Gan (który miał być jednym z członków zarządu województwa) oraz dwóch radnych PiS, Jacek Łapiński i Mieczysław Kowalewski (którzy pracowali w komisji skrutacyjnej przy wyborach).

Tomasz Gan w skardze, której treść udostępniono PAP, wnosi o uznanie, że sejmik nie uległ rozwiązaniu z powodu niedokonania wyboru zarządu województwa, ponieważ podczas drugiego głosowania nad kandydaturami Karola Tylendy (PiS) i Tomasza Gana na członków zarządu, dwóch radnych złamało przyjętą wcześniej zasadę tajnego głosowania.

Jak wyjaśnił, na swoich kartach do głosowania umieścili oni swoje inicjały. Przez to ich głosy powinny być uznane za nieważne, ponieważ w ten sposób naruszona została ustawa o samorządzie województwa i statut województwa podlaskiego. Jak argumentuje Gan, komisja skrutacyjna, czuwająca nad prawidłowym przebiegiem głosowania, mylnie zakwalifikowała te głosy jako ważne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę