Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Olbryś wicemarszałkiem województwa podlaskiego, ale rządził nie będzie... sejmik rozwiązany

Główne zdjęcie
Marek Olbryś był wicemarszałkiem przez 7 godzin

Marek Olbryś (PiS) z Łomży został wybrany wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Za jego wyborem głosowało 15 radnych, a 14 było przeciwnych. W głosowaniu wzięło udział 29 z 30 radnych sejmiku obecnych na sesji. Zamiast 30-karty do głosowania jeden z radnych wrzucił do urny kartkę z program sesji. Do 24.00 nie udało się natomiast wybrać pozostałych dwóch członków zarząd województwa i z mocy prawa sejmik uległ rozwiązaniu.

Zgłaszając Olbrysia na wicemarszałka, marszałek województwa Bogusław Dębski zarzucił opozycji PO i PSL „eskalację żądań” dotycząca stanowisk i władzy w województwie.    
W odpowiedzi przedstawiciel PO stwierdził, że radni tego klubu zgłoszenie na wicemarszałka kandydatury radnego Marka Olbrysia odbierają  jako sygnał, że nie ma woli porozumienia. Zapowiedział także, że opozycja będzie głosowała przeciwko. 
- Stanowisko wicemarszałka miało być dla kandydata z PSL lub PO, a skoro obejmuje to człowiek z PiS to znaczy, że marszałek nie chce z nami się porozumieć – stwierdził z sejmikowej mównicy przedstawiciel PO. - Bardzo chętnie poparlibyśmy Marka Olbrysia na członka zarządu województwa – dodał.

Po wyborze Olbrysia na wicemarszałka do skompletowania zarządu województwa brakuje jeszcze dwóch członków. Na te stanowiska  marszałek Dębski zaproponował radnych Karola Tylendę (PiS) (był członkiem lewicowego zarządu poprzedniej kadencji) oraz Tomasza Gana (Samoobrona), który jest wicedyrektorem Podlaskiego Oddziału ARiMR w Łomży. W głosowaniu obaj kandydaci uzyskali po 15 głosów za i po 15 głosów przeciw wobec czego nie zostali wybrani członkami zarządu województwa.
Zarządzono przerwę do godziny 21.00 po czym marszałek Bogusław Dębski apelował do opozycji „aby umożliwiła działania samorządu i uchroniła nas przed przedwczesnymi wyborami”. Dębski zaapelował po czym ponownie zgłosił Karola Tylendę i Tomasza Gana na członków zarządu. Niestety ponownie obaj panowie nie zostali wybrani członkami zarządu województwa. Także tym razem za było 15 radnych i 15 było przeciw. Zarządzono kolejną przerwę, po czym jeszcze dwie... aż do godziny 23.00.
Po powrocie na salę obrad marszałek Dębski stwierdził, że opozycja nie zmienia warunków na jakich chce poprzeć zarząd, "a my tych warunków nie jesteśmy w stanie przyjąć" i po raz trzeci tego wieczoru zgłosił panów Tylendę i Gana jako kandydatów na członków zarządu województwa podlaskiego. W głosowaniu tajnym po raz kolejny nie zyskali oni poparcia większości radnych.
O godzinie 23.20 przewodniczący zarządził 15-minutową przerwę... a po jej zakończeniu i ponownym zgłoszeniu przez marszałka na członków zarządu radnych Tylendę i Gana o przerwę poprosiła opozycja... (godz. 23.37)
Po przerwie radni do głosowania już nie powrócili. Zaczęto zgłaszać pytania do kandydatów, ale nikt nie oczekiwał odpowiedzi...
Koalicja i opozycja obarczały się winą za doprowadzenie do rozwiązania sejmiku... na głosowanie czasu już nie starczyło. O 24.00 z mocy prawa sejmik województwa podlaskiego uległ rozwiązaniu.
Władzę w województwie powinien przejąć wyznaczony przez premiera komisarz, a nasz czekają nowe wybory radnych województwa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę