Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wtorek - sądny dzień nad sejmikiem

Choć to nie powinno być zaskoczeniem, ale niestety poniedziałkowa sesja nie przyniosła rozstrzygnięcia w kwestii wyborów władz województwa podlaskiego. Przez cały dzień radnym wojewódzkim udało się przeprowadzić dwa głosowania. W pierwszym nie odwołali z funkcji marszałka Bogusława Dębskiego, w drugim nie powołali na wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego. Zarządu jak nie było tak nie ma... a we wtorek o północy mija termin do którego trzeba wybrać kompletny zarządu. Radni na obrady mają powrócić na 8 godzin przed upływem tego terminu.

W poniedziałek, po przerwie zarządzonej w sobotę, radni sejmiku powrócili na salę. Zaczęto od  głosowania nad wnioskiem radnych z PO, PSL i lewicy o odwołanie marszałka elekta. Bogusław Dębski (PiS) choć marszałkiem został wybrany niemal trzy miesiące temu dotychczas władzy w województwie nie przeją bo nie potrafi skonstruować koalicji zdolnej poprzeć jego kandydata na wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego.  (Krzysztof Tołwiński jest wicemarszałkiem w „starym” lewicowym zarządzie województwa. W listopadowych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego dostał się z listy PSL-u, ale już na pierwszej sesji po wyborach „zdradził” PSL i głosował tak jak radni z PiS i Samoobrony, a teraz formalnie należy do klubu radnych PiS).
Poniedziałkowa sesja tradycyjnie nie obyła się bez kłótni. Najpierw radni pokłócili się o to jak powinno wyglądać głosowanie gdy jest ono tajne, później spór wywołał radny Mieczysław Bagiński, który poprosił przewodniczącego komisji skrutacyjnej o jeszcze jedna kartę do głosowania bo na pierwszej się pomylił...
Ostatecznie głosowanie nad wnioskiem o odwołanie marszałka Dębskiego przeprowadzono, ale marszałka nie odwołano.  Za wnioskiem głosowało 14 radnych, 15 było przeciw, a 1 głos rozszyfrowano jako wstrzymujący się.
Po głosowaniu radni zarządzili krótką przerwę, a po niej kolejną - tym razem kilkugodzinną - na konsultacje marszałka Dębskiego z klubami i radnymi.
Choć konsultacje ponoć były niczego nie zmieniły...  Po powrocie na salę marszałek Bogusław Dębski po raz siódmy na wicemarszałka zgłosił Krzysztofa Tołwińskiego i po raz siódmy kandydat ten nie zyskał poparcia większości radnych. W głosowaniu tradycyjnie padł remis 15 do 15. Po kolejnej przerwie marszałek Dębski poprosił o jeszcze jedną przerwę... Radni na sesję i do wyborów wicemarszałka i dwóch członków zarządu maja powrócić we wtorek o godzinie 16.00 Będą mieli 8 godzin na wybór. Jeśli go nie dokonają sejmik z mocy prawa zostanie rozwiązany, a władzę w województwie przejmie komisarz, który będzie samodzielnie rządził aż do nowy wyborów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę