Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 maja 2024 napisz DONOS@

Zambrowianin na metropolitę warszawskiego?

Główne zdjęcie
abp. Józef Michalik w Katedrze w Łomży

Urodzony w Zambrowie arcybiskup Józef Michalik jest jednym z trzech kandydatów na metropolitę warszawskiego - podała PAP powołując się na źródła kościelne. Nazwisko abp. Michalika znalazło się na liście kandydatów na nowego arcybiskupa Warszawy, zaproponowanej w tych dniach Watykanowi przez Nuncjusza Apostolskiego Józefa Kowalczyka w oparciu o sugestie Episkopatu Polski. Poza abp. Michalikiem kandydatami są także abp. Henryk Hoser oraz biskup Kazimierz Nycz.

Arcybiskup Józef Michalik ur. 20.04.1941 r. w Zambrowie. W  mieście spędził młodzieńcze lata. Uczył się w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym, a po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W 1964 r. W Katedrze Łomżyńskiej został wyświęcony na kapłana. 22 lata później w Bazylice św. Piotra na Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II konsekrował go na biskupa. Początkowo był ordynariuszem gorzowskim, w 1993 r. został arcybiskupem Metropolitą Przemyskim, a w 2004 r. został wybrany Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Abp. Józef Michalik, jest uznawany za przedstawiciela Kościoła tradycjonalistycznego, odznacza się wrażliwością na problemy społeczne nurtujące wiernych. Księżom chodzącym po kolędzie zalecał, aby zorientowali się, którzy z ich parafian najpilniej potrzebują pomocy materialnej.

Dodajmy, że 19 września 2003 roku abp. Józef Michalik został Honorowym Obywatelem Zambrowa.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę