Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Cenne kwoty

W województwie podlaskim najszybciej rosną ceny kwot mlecznych wynika z danych opublikowanych przez Ogólnopolską Giełdę Kwot Mlecznych. Na początku 2007 roku ceny te wzrosły o niemal połowę. O ile w grudniu średnio za 1 kg kwoty mlecznej płacono po 90 groszy, to w styczniu było już to 1,3 zł. Cena kwoty mlecznej w województwie podlaskim jest najwyższa w kraju.

Zainteresowanie zakupem kwot mlecznych ożywiło się w połowie grudnia 2006 utrzymując się na wysokim poziomie w styczniu 2007. Jedną z ważniejszych przyczyn takiej sytuacji były kilkakrotnie w ciągu roku zmieniające się przepisy dotyczące rozdysponowania rezerwy kwoty mlecznej, co zmusiło rolników do wyczekiwania na ostateczne decyzje Agencji Rynku Rolnego. Podział dodatkowego limitu zakończył się dopiero w grudniu 2006 i choć wielu rolników skorzystało z rezerwy, nie zaspokoiła ona istniejącego zapotrzebowania na limity.
Od połowy grudnia 2006 rosnący popyt wielokrotnie przewyższał podaż limitów wywołując kilku dziesięcioprocentowy wzrost cen limitów zwłaszcza w regionach w których wystąpiła nadprodukcja mleka. W Polsce obowiązuje regionalizacja handlu kwotami mlecznymi, która dodatkowo potęguje różnice w cenach kwot mlecznych.
W najgorszej sytuacji znaleźli się rolnicy z województwa podlaskiego. W styczniu za każdy kilogram kupowanej kwoty mlecznej płacili o 30% więcej niż ich koledzy z ościennych województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego i niemal 7 razy tyle co rolnicy z województwa małopolskiego i podkarpackiego.
Zdaniem ekspertów w lutym ceny kwot mlecznych  powinny jeszcze wzrosnąć.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę