Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wszystkie(?) twarze stanu wojennego...

Główne zdjęcie
z katalogu wystawy "Represje stanu wojennego. Województwo białostockie 1981-1983/1989"

„Represje stanu wojennego. Województwo białostockie 1981-1983/1989” - to tytuł wystawy, która w środę w południe zostanie uroczyście otwarta w holu łomżyńskiego ratusza. Wystawa składa się z 27 plansz obrazujących kolejno: powstanie NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego i internowanie działaczy „Solidarności”. Wystawa obrazuje zarówno ofiary stanu wojennego jak i aparat represji - funkcjonariuszy SB wraz z przebiegiem ich karier w resorcie.

„Temat wystawy – represje stanu wojennego – jest materia nie poddająca się łatwej prezentacji” – piesze w katalogu do wystawy Ewa Rogalewska współautorka wystawy. - „Różne kategorie represji, jak aresztowania, bicie, cenzurowanie korespondencji, internowania, inwigilacje, obserwacje, podpalenia, podsłuchy telefoniczne, przesłuchania, rewizje, bezprawne zatrzymania, przeszukania, psychiczne znęcanie się, odmowy wydania paszportu lub zmuszanie do emigracji, szantaże, ściganie listami gończymi, zastraszanie, morderstwa, często trudno jest przedstawić.
Choć obowiązywał zawierający surowe postanowienia „Dekret o stanie wojennym z dn. 13 XII 1981” część represji wykraczała poza jego przepisami, a niektóre decyzje realizowano bez wydawania pisemnych rozkazów”.

Ludzie ludziom zgotowali ten los
„Aparat represji” tworzyli ludzie. Na wystawie prezentowane są fotografie i biogramy ponad 40 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W tej grupie jest 11 „esbeków” pracujących na terenie dawnego województwa łomżyńskiego.

Otwarcie wystawy: środa 7.02.2007 godz. 12.00
Hol Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14




 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę