Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Światowy Dzień Mokradeł

Główne zdjęcie
Rajski Grąd
fot. M. Maliszewski

2 lutego – w rocznicę podpisania w irańskiej miejscowości Ramsar nad Morzem Kaspijskim, międzynarodowego porozumienia o ochronie mokradeł – na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Wśród najcenniejszych na świecie mokradeł znajduje się także pobliski Biebrzański Park Narodowy. BPN został wpisany na listę w 1995r. Dzięki unikatowym walorom przyrodniczym, uznany został za miejsce o dużym znaczeniu jako środowisko życia wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych i ryb żyjących w Biebrzy.

„Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, w skrócie zwana Konwencją Ramsarską, została podpisana w 1971 roku i do dziś ratyfikowało ją większość krajów na całym świecie. Polska dołączyła do tego grona w roku 1978.
Lista obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu obejmuje dziś ponad 1600 miejsc położonych w ponad 150 krajach. Z Polski na liście tej są Biebrzański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Rezerwat Jezioro Karaś, Rezerwat Jezioro Łuknajno, Jezioro Oświn (Rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp), Rezerwat Słońsk, Rezerwat Stawy Milickie i Rezerwat Świdwie. Dodatkowo do tego spisu zgłoszono kolejnych 5 obszarów.

Niedoceniana rola mokradeł, często postrzeganych błędnie jako nieużytki – obszary o znikomym znaczeniu i wartości - polega między innymi na utrzymywaniu właściwego obiegu wody w przyrodzie. Obszary takie gromadzą wodę niczym gąbka. Dzięki magazynowaniu węgla w postaci pokładów torfu mają ogromne znaczenie w regulowaniu klimatu. Przyczyniają się do oczyszczania wody. Zapobiegają powodziom i pożarom. Ich znaczenia ekologicznego – jako środowiska życia rzadkich gatunków flory i fauny – nie sposób pominąć. Są to jedne z najbardziej produktywnych ekosystemów na świecie.

Znaczenie ekonomiczne obszarów wodno-błotnych najlepiej obrazują wpływy z turystyki. Dla przykładu Biebrzański Park Narodowy co roku oblegany jest przez tłumy obserwatorów ptaków, szczególnie podczas wiosennych i jesiennych przelotów ptaków. Spektakularne wiosenne rozlewiska przyciągają tysiące turystów. Wiosną wszystkie kwatery agroturystyczne w tym regionie są zapełnione, a lokalny biznes turystyczny ma ręce pełne roboty.
Zrównoważone użytkowanie terenów mokradłowych może pozwolić na rozwiązanie kryzysu w dostępie do wody słodkiej na świecie. Mokradła jednak to nie tylko dostawcy wody. Dla swego przeżycia one też wody potrzebują. Dlatego niezbędna jest ich skuteczna ochrona.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę