Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Światowy Dzień Mokradeł

Główne zdjęcie
Rajski Grąd
fot. M. Maliszewski

2 lutego – w rocznicę podpisania w irańskiej miejscowości Ramsar nad Morzem Kaspijskim, międzynarodowego porozumienia o ochronie mokradeł – na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Wśród najcenniejszych na świecie mokradeł znajduje się także pobliski Biebrzański Park Narodowy. BPN został wpisany na listę w 1995r. Dzięki unikatowym walorom przyrodniczym, uznany został za miejsce o dużym znaczeniu jako środowisko życia wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych i ryb żyjących w Biebrzy.

„Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, w skrócie zwana Konwencją Ramsarską, została podpisana w 1971 roku i do dziś ratyfikowało ją większość krajów na całym świecie. Polska dołączyła do tego grona w roku 1978.
Lista obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu obejmuje dziś ponad 1600 miejsc położonych w ponad 150 krajach. Z Polski na liście tej są Biebrzański Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Rezerwat Jezioro Karaś, Rezerwat Jezioro Łuknajno, Jezioro Oświn (Rezerwat Jezioro Siedmiu Wysp), Rezerwat Słońsk, Rezerwat Stawy Milickie i Rezerwat Świdwie. Dodatkowo do tego spisu zgłoszono kolejnych 5 obszarów.

Niedoceniana rola mokradeł, często postrzeganych błędnie jako nieużytki – obszary o znikomym znaczeniu i wartości - polega między innymi na utrzymywaniu właściwego obiegu wody w przyrodzie. Obszary takie gromadzą wodę niczym gąbka. Dzięki magazynowaniu węgla w postaci pokładów torfu mają ogromne znaczenie w regulowaniu klimatu. Przyczyniają się do oczyszczania wody. Zapobiegają powodziom i pożarom. Ich znaczenia ekologicznego – jako środowiska życia rzadkich gatunków flory i fauny – nie sposób pominąć. Są to jedne z najbardziej produktywnych ekosystemów na świecie.

Znaczenie ekonomiczne obszarów wodno-błotnych najlepiej obrazują wpływy z turystyki. Dla przykładu Biebrzański Park Narodowy co roku oblegany jest przez tłumy obserwatorów ptaków, szczególnie podczas wiosennych i jesiennych przelotów ptaków. Spektakularne wiosenne rozlewiska przyciągają tysiące turystów. Wiosną wszystkie kwatery agroturystyczne w tym regionie są zapełnione, a lokalny biznes turystyczny ma ręce pełne roboty.
Zrównoważone użytkowanie terenów mokradłowych może pozwolić na rozwiązanie kryzysu w dostępie do wody słodkiej na świecie. Mokradła jednak to nie tylko dostawcy wody. Dla swego przeżycia one też wody potrzebują. Dlatego niezbędna jest ich skuteczna ochrona.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę