Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie „pieluszkowe”

Być może kobiety rodzące i wychowujące dzieci w Łomży będą pierwszymi w kraju, które zamiast „becikowego” od samorządu będą otrzymywały „pieluszkowe”. Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta wnioskuje o przyznanie specjalnej „nagrody opiekuńczej” w wysokości 1 tys zł dla rodzin, które należycie opiekowałyby się dzieckiem przez pierwsze 18 miesięcy jego życia. - To nie jest rozdawnictwo pieniędzy, ale elementy polityki prorodzinnej połączone z ochroną zdrowia i pomocą społeczną – argumentuje pomysłodawczyni „pieluszkowego” radna Alicja Bandzul.

Przyznanie „pieluszkowego” obwarowane jest spełnieniem przez rodziców kilku warunków.  Kobiety w okresie ciąży muszą przeprowadzić wszystkie badania profilaktyczne. Po urodzeniu dziecka przez co najmniej 6 miesięcy muszą je karmić piersią. W ciągu 18 miesięcy życia dziecka muszą być wykonywane wszystkie badania okresowe przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i wszystkie obowiązkowe szczepienia ochronne. Poza tym wśród zapisanych w projekcie uchwały warunków znalazł się także zapis o podmiotowym traktowaniu dziecka – co miałoby być potwierdzone opinią pielęgniarki środowiskowej.
Pomysł przyznawania „nagrody opiekuńczej” wywołał żywą dyskusję radnych. Zgłaszająca projekt w imieniu Komisji Rodziny Alicja Bandzul podnosiła, ze w Łomży gwałtownie zmniejsza się liczba urodzeń.
- W 2006 roku urodziło się i zastało zameldowanych w Łomży zaledwie 522 dzieci. To znaczy, że za sześć lat w łomżyńskich podstawówkach będziemy mieć po jednej klasie pierwszej -  mówiła radna dopytując co zrobimy z budynkami po szkołach i dziś tam pracującymi nauczycielami.
Kolejny radni, którzy zabierali głos w dyskusji podkreślali, że cel inicjatywy jest słuszny, ale kilku z nich miało zastrzeżenia co do metody realizacji.
Radny Tadeusz Zaremba podnosił, że „nagrodę” nie dotarłyby do dzieci, dla których pomoc finansowa byłaby najbardziej potrzebna czyli do dzieci z biednych rodzin. Radny Jerzy Brodziuk szedł jeszcze dalej twierdząc, ze nie można kupić tego aby rodziło się w Łomży więcej dzieci. Mówił także, że projekt dyskryminuje choćby kobiety, które nie mogą karmić dzieci piersią.  
Podnoszono także fakt, że nie wiadomo jakie skutki uchwała ta oznaczałaby dla budżetu miasta i  fakt, że w ocenie prawnika miejskiego niema podstawy prawnej do ustanowienia takiej nagrody przez samorząd. W obawie przed przyjęciem uchwały, która później będzie unieważniona przez wojewodę radny Maciej Głaz zaproponował aby przesunąć decyzję w tej sprawie na przyszłą sesję, a w międzyczasie nad projektem pracowałyby wszystkie komisje rady i prezydent miasta.          
W głosowaniu radni większością 16 głosów za wobec 3 przeciwnych przystali na takie rozwiązanie.  Zatem o tym czy w Łomży będzie „pieluszkowe” dowiemy się za kilka tygodni.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę