Średniowieczny gród stanie na łomżyńskim brzegu Narwi
Pierwsza łopata pod budowę Grodu Łomżyńskiego wbita – mówi Krzysztof Babiński - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Grodu w Łomży. Rekonstrukcja średniowiecznych budowli ma stanąć w malowniczym zakolu Narwi tuż obok nowego mostu. - Okazuje się, że teren ten już od czasów pradziejowych stanowił atrakcyjne miejsce osadnicze. Dowiodły tego przeprowadzone pod koniec 2006 roku badania archeologiczne – podkreśla Babiński.
Stanowisko to ma charakter wielokulturowy. Udało się odsłonić osadę z epoki kamienia, wczesnego i późnego średniowiecza i z okresu nowożytnego. Z powierzchni oraz z wypalenisk obiektów pozyskano stosunkowo dużą ilość ruchomego materiału archeologicznego, bo ok. 500 zabytków. Są to m.in. fragmenty naczyń glinianych, narzędzia krzemienne, fragmenty kafli i inne.
Odsłonięcie na terenie wschodniego Mazowsza obozowiska z okresu neolitu oraz osady z pogranicza wczesnego i późnego średniowiecza jest bardzo interesującym odkryciem. Dostarcza bowiem kolejnych informacji do stosunkowo słabo rozpoznanych archeologicznie terenów tego odcinka doliny Narwi – mówi Krzysztof Babiński jeden z pomysłodawców rekonstrukcji w Łomży średniowiecznego grodu. Babiński dodaje, że przy budowie „nowego” grodu stanowisko archeologiczne nie ulegnie zniszczeniu.
- Cały ten teren zostanie przykryte kilkumetrowymi pokładami ziemi – więc zabytkom spoczywającym od ziemią nic nie grozi – mówi.
Dodajmy, że prace archeologiczne prowadzone pod koniec 2006 roku pod kierunkiem archeologa Mieczysława Bienii finansowane były z puli środków Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku.
zobacz stronę internetową budowniczych grodu: www.grod.org