Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 stycznia 2023 napisz DONOS@

Średniowieczny gród stanie na łomżyńskim brzegu Narwi

Główne zdjęcie
tak ma wyglądać "Łomżyński Gród"

Pierwsza łopata pod budowę Grodu Łomżyńskiego wbita – mówi Krzysztof Babiński - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Grodu w Łomży. Rekonstrukcja średniowiecznych budowli ma stanąć w malowniczym zakolu Narwi tuż obok nowego mostu. - Okazuje się, że teren ten już od czasów pradziejowych stanowił atrakcyjne miejsce osadnicze. Dowiodły tego przeprowadzone pod koniec 2006 roku badania archeologiczne – podkreśla Babiński.

Stanowisko to ma charakter wielokulturowy. Udało się odsłonić osadę z epoki kamienia, wczesnego i późnego średniowiecza i z okresu nowożytnego. Z powierzchni oraz z wypalenisk obiektów pozyskano stosunkowo dużą ilość ruchomego materiału archeologicznego, bo ok. 500 zabytków. Są to m.in. fragmenty naczyń glinianych, narzędzia krzemienne, fragmenty kafli i inne.
Odsłonięcie na terenie wschodniego Mazowsza obozowiska z okresu neolitu oraz osady z pogranicza wczesnego i późnego średniowiecza jest bardzo interesującym odkryciem. Dostarcza bowiem kolejnych informacji do stosunkowo słabo rozpoznanych archeologicznie terenów tego odcinka doliny Narwi – mówi Krzysztof Babiński jeden z pomysłodawców rekonstrukcji w Łomży średniowiecznego grodu. Babiński dodaje, że przy budowie „nowego” grodu stanowisko archeologiczne nie ulegnie zniszczeniu.
- Cały ten teren zostanie przykryte kilkumetrowymi pokładami ziemi – więc zabytkom spoczywającym od ziemią nic nie grozi – mówi.

Dodajmy, że prace archeologiczne prowadzone pod koniec 2006 roku pod kierunkiem archeologa Mieczysława Bienii finansowane były z puli środków Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku.

zobacz stronę internetową budowniczych grodu: www.grod.orgFoto: tak ma wyglądać
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę