Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Patologia uderza w rodziny

Główne zdjęcie
Henryk Żochowski
Prokurator Okręgowy

Niemal 10 procent wszystkich przestępstw, którymi zajmowali się w ubiegłym roku łomżyńscy prokuratorzy dotyczyło przestępstw przeciwko rodzinie i opiece – podał prokurator okręgowych Henryk Żochowski. W sumie w całym okręgu łomżyńskim odnotowano 904 takie sprawy. Najwięcej bo ponad 340 z nich dotyczyło Grajewa i najbliższej okolicy. W rejonie Łomży było ich 285.

Wśród przestępstw przeciwko rodzinie i opiece wymienia się nie tylko przemoc w rodzinie, ale także szereg innych zachowań patologicznych, których negatywne skutki dotykają rodziny. Najbardziej destrukcyjnym objawem przemocy jest przemoc w rodzinie. Destrukcyjnym nie tylko dla sprawców i poszkodowanych w jej wyniku, ale także dla świadków, którymi najczęściej są dzieci. Wychowanie w rodzinie dotkniętej przemocą odciska się piętnem na całym ich życiu.
Jak podkreśla prokurator Żochowski łomżyńscy prokuratorzy podejmowali szereg działań, które miałyby zapobiec nieszczęściom, a zwłaszcza chronić nieletnich.
- W 2006 roku skierowaliśmy do sądów rodzinnych 83 wnioski w zakresie sprawowania kontroli rodzicielskiej – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej temu problemowi prokurator Henryk Żochowski. - Nasze działania zmierzały do ochrony dzieci przed zwyrodniałymi tatusiami, a czasami i mamami – dodawał.
Najczęstsza przyczyną patologicznych zachowań dorosłych był alkohol. W ubiegłym roku prokuratorzy aż 348 razy występowali z wnioskami do działających w gminach Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i 154 razy z wnioskami do sądów rodzinnych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego.

Narkotyki i przestępstwa nieletnich
Nie wszystkie przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece dotyczą maltretowania członków rodziny. W tej grupie są także przestępstwa narkotykowe i przestępstwa popełniane przez nieletnich. Przez cały ubiegły rok prokuratorzy z terenu byłego województwa łomżyńskiego prowadzili 168 spraw o handel i rozprowadzanie narkotyków.

- Dotyczyły one zarówno uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych, a nawet zdarzały się w szkołach podstawowych – mówił prokurator Żochowski podkreślając, że w tej niechlubnej statystyce prowadzi Łomża, gdzie w ubiegłym roku przestępstw narkotykowych było 77.

W 2006 roku dużo było także przestępstw popełnionych przez nieletnich. Na terenie byłego województwa łomżyńskiego zanotowano łącznie 337 takich postępowań. Niemal połowa z nich – 134- dotyczyła Łomży.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę