Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Biskup Stefanek w konfraterni Zakonu Paulinów

Biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek został przyjęty w poczet konfratrów Zakonu Paulinów. Uroczystość odbyła się dziś w przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Wraz z biskupem łomżyńskim w poczet konfratrów w dowód uznania za szerzenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej i przywiązanie do Zakonu Paulinów przyjęto dziś także abp Józefa Michalika, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i biskupa diecezji radomskiej Zygmunta Zimowskiego.
Konfraternia paulińska sięga swymi początkami XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Generał Zakonu lub prowincjał przyjmując osobę świecką lub duchowną do konfraterni chciał przede wszystkim wyrazić wdzięczność i uznanie za świadczone przez nią dotąd dobrodziejstwa względem Zakonu i jednocześnie włączyć ją do udziału w dobrach duchowych i do większego jeszcze współuczestnictwa w wypełnianiu zadań i posłannictwa Zakonu. Imię i nazwisko konfratra wpisywano do specjalnej księgi, a osobom znaczniejszym (np. kardynałom, królom itp.) wystawiano ozdobny dokument. Niektórzy wpisywali się do księgi własnoręcznie i składali przy tej okazji zobowiązania, wota i dary.
Z biegiem lat wpływ sanktuarium jasnogórskiego przyczynił się do tego, że konfraternia nabierała również charakteru maryjnego. W związku z tym, w ostatnich stuleciach o przyjęciu do konfraterni decydował szczególnie żywy i autentyczny kult do jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy oraz chęć współpracy z paulinami w realizowaniu maryjnych zadań apostolskich.
W ciągu kilku wieków dyplom konfratra Zakonu Paulinów otrzymali m.in.: rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka, król Jan Kazimierz, Henryk Sienkiewicz, Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński i ks. prał. Zdzisław Peszkowski.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę