Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Żołnierze-górnicy odsłonili w Zambrowie tablicę upamiętniającą ich kolegów z powiatu zambrowskiego

Odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz wręczeniem odznaczeń, medali i dyplomów rozpoczęli żołnierze-górnicy z województwa podlaskiego świętowanie górniczej Barbórki. Tablica poświęcona żołnierzom z powiatu zambrowskiego zsyłanym do kopalń w latach 1949-59 zawisła w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej podczas mszy świętej w ich intencji. Podczas części świeckiej uroczystości przymusowo zsyłanym do kopalń wręczono 14 krzyży Związku Represjonowanych Politycznie.

Żołnierze i sympatycy Związku odebrali też 8 medali i 9 dyplomów 15-lecia Związku Żołnierzy- Górników. Jak szacują historycy w kopalniach węgla, rud uranu i kamieniołomach odbywało trzyletnią służbę wojskową w Polsce w latach 1949-59, ponad 210 tysięcy młodych mężczyzn, ponad tysiąc z nich przypłaciło to życiem. "Do Związku Żołnierzy-Górników w woj. podlaskim należy obecnie 275 osób, chociaż ludzi mających taki epizod w życiorysie może być wśród nas nawet około tysiąca" - szacuje prezes okręgu białostockiego Związku Ludwik Konopka.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę