Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.gazeta.pl

Brytyjczycy kupią bagna w rozlewisku Biebrzy

Główne zdjęcie
grąd na Bagnie Ławki

Dla ochrony jednego z najrzadszych europejskich ptaków śpiewających - wodniczki, Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) z Wielkiej Brytanii przeznaczy ok. 400 tys. funtów na zakup ok. 1 tys. hektarów rozlewiska Biebrzy. Do RSPB należy 200 parków przyrody na Wyspach Brytyjskich, ale Towarzystwo nigdy dotychczas nie inwestowało za granicą. Terenem zakupionym nad Biebrzą będzie administrowało wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP).

Podmokłe tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego zamieszkuje ok. 2,7 tys. śpiewającej, męskiej odmiany wodniczki (ang. warbler), co stanowi ok. 80 proc. ogółu tego gatunku ptaka w Europie. Park jest największą wylęgarnią tego rzadkiego gatunku ptaka zagrożonego wyginięciem. Jego liczbę na całym świecie ocenia się na nie więcej niż 20 tys. osobników.

"Jeżeli nie wykorzystamy naszych środków na zakup gruntów, to zachodzą obawy, że z powodu wprowadzania intensywnych metod gospodarki rolnej lub, przeciwnie, wskutek zarzucenia uprawy roli, wodniczka nie będzie miała bezpiecznej przyszłości na największym europejskim obszarze swego zamieszkiwania" - powiedział dyrektor RSPB Graham Wynne uzasadniając decyzję.

Oglądanie ptaków w ich naturalnym środowisku ma w Wielkiej Brytanii wielu zwolenników i jest formą spędzania wolnego czasu.

Ustanowiony w 1993 r. Biebrzański Park Narodowy rozpościera się na powierzchni prawie 60 tys. ha i jest największym parkiem narodowym w Polsce. Ponad 25 tys. ha stanowią tereny podmokłe, bagna Biebrzy, z czego prawie 4 tys. ha to ścisły rezerwat obejmujący Czerwone Bagno i obszar leśny Grzędy.

Mniejsze skupiska gajówki zaobserwowano na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Węgrzech. Stosunkowo niewiele wiadomo o sezonowej migracji ptaka. Najprawdopodobniej spędza zimę na podmokłych terenach zachodniej Afryki na południe od Sahary.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę