Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Więcej śledztw związanych z piciem alkoholu przez nieletnich

Blisko osiemset spraw karnych, dotyczących picia alkoholu i zażywania narkotyków przez nieletnich, wszczęli od lipca tego roku prokuratorzy w północno-wschodniej Polsce. Dotyczą m.in. przypadków rozpijania, jak i sprzedaży alkoholu czy przestępstw dokonanych przez nieletnich. To blisko dziewięć razy więcej, niż w pierwszej połowie roku, gdy na terenie działania Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku (PA) nie obowiązywały jeszcze zalecenia dotyczące szczególnego zainteresowania się przez prokuratorów sprawami dotyczącymi picia alkoholu i zażywania narkotyków przez nieletnich.

Białostocki okręg apelacyjny obejmuje cztery okręgi prokuratorskie: w Białymstoku, Olsztynie, Łomży i Suwałkach.
Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy PA Janusz Kordulski, od stycznia do końca czerwca tego roku było 90 takich spraw, gdy w tym okresie zatrzymano blisko 800 nieletnich pod wpływem alkoholu (207 trafiło do izb wytrzeźwień). Od lipca spraw karnych wszczęto 771, a liczba zatrzymanych nieletnich przekroczyła 850 osób (113 trafiło do izb wytrzeźwień).

Jak powiedział Kordulski, zmiana liczby śledztw wynika właśnie z tego, że obecnie prokuratorzy wszczynają postępowania karne w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że mogło dojść np. do rozpijania nieletnich czy sprzedaży im alkoholu i starają się dokładnie te przypadki zbadać.

Więcej jest też prokuratorskich wniosków w postępowaniach administracyjnych, dotyczących m.in. cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu, a także przekazanych informacji do sądów rodzinnych i dla nieletnich, dotyczących przypadków nienależytej opieki rodzicielskiej czy podejrzeń demoralizacji nieletnich.

W ramach zaleceń prokuratorzy prowadzą też spotkania informacyjne z młodzieżą w szkołach, od podstawowych do liceów. Prokuratorzy mówią na nich m.in., jak wygląda odpowiedzialność karna za sprzedaż alkoholu nieletnim, spożywanie go w miejscach publicznych, używanie i handel narkotykami. W sumie zaplanowano ich blisko 700, dotąd odbyło się ponad 350. "Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem" - dodał Kordulski.

Akcja rozpoczęta w północno-wschodniej Polsce z początkiem wakacji ma doprowadzić na stałe do surowszego traktowania przestępstw związanych z piciem alkoholu i używaniem narkotyków przez nieletnich. Prokuratura ma odnotowane przypadki spożywania alkoholu nawet przez 10-latków i pobytów w izbach wytrzeźwień nieco tylko starszych dzieci.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę