Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zdążą naprawić i ulżyć?

Radni miasta rozpoczęli wyścig z czasem. 27 października kończy się ta kadencja samorządu. Wcześniej radni zaplanowali jeszcze dwa spotkania. W środę za tydzień (18 października na przedostatniej sesji) rajcowie mają naprawić swój błąd z poprzedniej sesji (30 września) dotyczący referendum w sprawie hipermarketu i m.in. przegłosować prezydencką propozycję ulg dla biznesmenów tworzących nowe miejsca pracy. Po raz ostatni ta Rada Miasta spotka się w kolejną środę 25 października.

Czas to teraz główny konkurent miejskich radnych. Nie dość, że koniec jest bardzo bliski, to jeszcze sami sobie nałożyli czasowe ograniczenia... To za sprawą referendum lokalnego w sprawie hipermarketu, które ma odbyć się 12 listopada - tego samego dnia co wybory samorządowe.
Radni uchwalając to referendum popełnili błąd. W uchwale zapisali, że obsługę referendum przeprowadzą komisje powołane przez Prezydenta Miasta Łomży. Zapis ten jest sprzeczny z ustawą o referendum lokalnym, która wyraźnie mówi, że Miejską Komisję do spraw Referendum ma powołać Rada Miasta. Zapis z uchwały łomżyńskich rajców unieważnił wojewoda podlaski, ale uznał, że samo referendum może zostać przeprowadzone.
To oznacza, że aby wybrać Komisję radni musieli zwołać wcześniejszą sesję - początkowo planowano, że spotkają się dopiero 25 października.
W środę 18 października po wybraniu Miejskiej Komisji zaczną się kolejne kłopoty. Tym razem za sporawą załącznika do uchwały, który określa kalendarz referendalny. Zapisano w nim, że  obwodowe komisje ds. referendum mają zostać powołane do 20 października.
Jeśli każdej obwodowej komisji wyborczej ma odpowiadać obwodowa komisja referendalna  oznacza to, że w ciągu dwóch dni trzeba znaleźć minimum 200 osób, które będą chciały zasiąść w tych komisjach.
Jeśli ta sztuka się nie uda, referendum nie dojdzie do skutku.

Ulżą przedsiębiorcom
Kolejną sprawą, którą w ostatniej chwili mają zająć się radni jest uchwała w sprawie udzielenia przedsiębiorcom pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Zgłoszona przez prezydenta propozycja ulg jest efektem wejścia w życie 24 sierpnia tego roku rozporządzenie rządu regulującego takie właśnie możliwości wsparcia biznesu. Rozporządzenie to obowiązuje tylko do końca roku stąd sprawa stała się bardzo pilna.
W zgłoszonym przez prezydenta projekcie uchwały są zwolnienia w płaceniu podatku od nieruchomości na których zrealizowano nowe inwestycje lub utworzono nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją jeśli:
  1. nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 20.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu mikroprzedsiębiorców,
  2. nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 50.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 15 nowych miejsc pracy związnych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu małych przedsiębiorców,
  3. nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 200.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 50 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu średnich przedsiębiorców,
  4. nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 3.000.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 200 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu przedsiębiorców innych niż wymienieni w punkcie 1-3.
Zwolnienia będą ale nie zawsze i nie dla wszystkich Zwolnienie z podatku od nieruchomości obowiązuje do 2 lat po dniu zakończenia inwestycji lub utworzeniu nowych miejsc pracy, jednakże nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2011 roku, ale zwolnienie z podatku od nieruchomości nie obejmuje inwestycji związanych z budową stacji paliw, a także obiektów handlowych.
cz
wt, 10 października 2006 17:22
Data ostatniej edycji: wt, 10 października 2006 19:31:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę