Zdążą naprawić i ulżyć?
Radni miasta rozpoczęli wyścig z czasem. 27 października kończy się ta kadencja samorządu. Wcześniej radni zaplanowali jeszcze dwa spotkania. W środę za tydzień (18 października na przedostatniej sesji) rajcowie mają naprawić swój błąd z poprzedniej sesji (30 września) dotyczący referendum w sprawie hipermarketu i m.in. przegłosować prezydencką propozycję ulg dla biznesmenów tworzących nowe miejsca pracy. Po raz ostatni ta Rada Miasta spotka się w kolejną środę 25 października.
Radni uchwalając to referendum popełnili błąd. W uchwale zapisali, że obsługę referendum przeprowadzą komisje powołane przez Prezydenta Miasta Łomży. Zapis ten jest sprzeczny z ustawą o referendum lokalnym, która wyraźnie mówi, że Miejską Komisję do spraw Referendum ma powołać Rada Miasta. Zapis z uchwały łomżyńskich rajców unieważnił wojewoda podlaski, ale uznał, że samo referendum może zostać przeprowadzone.
To oznacza, że aby wybrać Komisję radni musieli zwołać wcześniejszą sesję - początkowo planowano, że spotkają się dopiero 25 października.
W środę 18 października po wybraniu Miejskiej Komisji zaczną się kolejne kłopoty. Tym razem za sporawą załącznika do uchwały, który określa kalendarz referendalny. Zapisano w nim, że obwodowe komisje ds. referendum mają zostać powołane do 20 października.
Jeśli każdej obwodowej komisji wyborczej ma odpowiadać obwodowa komisja referendalna oznacza to, że w ciągu dwóch dni trzeba znaleźć minimum 200 osób, które będą chciały zasiąść w tych komisjach.
Jeśli ta sztuka się nie uda, referendum nie dojdzie do skutku.
Ulżą przedsiębiorcom
Kolejną sprawą, którą w ostatniej chwili mają zająć się radni jest uchwała w sprawie udzielenia przedsiębiorcom pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Zgłoszona przez prezydenta propozycja ulg jest efektem wejścia w życie 24 sierpnia tego roku rozporządzenie rządu regulującego takie właśnie możliwości wsparcia biznesu. Rozporządzenie to obowiązuje tylko do końca roku stąd sprawa stała się bardzo pilna.
W zgłoszonym przez prezydenta projekcie uchwały są zwolnienia w płaceniu podatku od nieruchomości na których zrealizowano nowe inwestycje lub utworzono nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją jeśli:
- nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 20.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu mikroprzedsiębiorców,
- nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 50.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 15 nowych miejsc pracy związnych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu małych przedsiębiorców,
- nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 200.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 50 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu średnich przedsiębiorców,
- nakłady finansowe na nową inwestycję wyniosły ogółem kwotę przekraczającą równowartość 3.000.000,00 euro, lub utworzono co najmniej 200 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – w przypadku inwestycji dokonywanych na nieruchomościach będących w posiadaniu przedsiębiorców innych niż wymienieni w punkcie 1-3.