Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Kulinarny triumf łomżyniaka w Szkocji

Paweł Szczechura 24-latek z Łomży zdobył III miejsce w The Best Junior Chef in Highlands w Tain (Szkocja). Do konkursu dla kucharzy do 26 roku życia przystąpiło ok. 80 mistrzów rondla, spośród których jurorzy do finału zakwalifikowali 12, w tym jednego Francuza i naszego krajana. Paweł reprezentował kompleks pięciu hoteli Highland Resort z Aviamore. Laureat znad Narwi przygotował langustę, na drugie schab jagnięcy i fontannę czekoladową na deser.


Dotarcie na podium podczas konkursu trwało zaledwie 2,5 godziny, ale przygotowania - aż półtora roku, w tym pod mistrzowskim okiem Tony'ego Jacksona, b. szefa Stowarzyszenia Kucharzy Szkockich.

Paweł przygotował tzw. starter (jako pierwsze danie): smażona na chrupko w głębokim oleju langusta, podawana z salsą (sałatka ze słodkiej kukurydzy) i liśćmi owczej sałaty. Danie główne stanowił schab jagnięcy z medalionem ziemniaczanym, faszerowanym szalotką (małą czerwoną  cebulką) i boczkiem, z dodatkiem kremowej (zasmażanej w śmietanie kapusty włoskiej). Kolejnym dodatkiem był tak zwany wypust z moreli (owoce gotowane na occie z brązowym cukrem) z cebulą i przyprawami. Wszystko polane sosem z dodatkiem czerwonych porzeczek. Tak nasyceni jurorzy mogli na deser skosztować fontanny czekoladowej (stożkowate ciasto z ciekłą czekoladą w środku i lodem jogurtowo-cytrynowym) oraz malin i miąższu pomarańczy pokrytych karmelem.

- Na przygotowanie tych trzech dań dla dwóch osób miałem dwie i pół godziny - powiedział zdobywca brązowego medalu. - Jurorzy degustowali potrawy jednej osoby, a te dla drugiej były na pokaz, dla oceny efektu wizualnego.

Laureat ocenia, że mistrzowski obiad jak wyżej kosztowałby w restauracji około 100 funtów (kurs funta na dzień 18.09.2006 r. wynosi 5,85 złotego). Pawłowi gratulujemy, a Państwu życzymy smacznego!

Mirosław R. Derewońko.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę