Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

wyborcze referenda

Przedwyborcze ciśnienie staje się coraz większe i bardziej dotkliwe. Na górze kombinują z ordynacją wyborczą, aby wynik wyborów był jak najbardziej różny od oczekiwań i głosowania Polaków, na dole radni prześcigają się w pomysłach na wyróżnienie się z nijakiego tłumu szaraków. Po trzech i pół roku siedzenia w Radzie Miasta, rajcowie wpadli na pomysł coby zapytać mieszkańców...

Na ostatniej sesji radni nieoczekiwanie zaproponowali, aby zapytać łomżan, co sądzą o hipermarkecie i województwie podlaskim. O ile pierwszy z wniosków jest czytelny, wobec trwającej już niemal 10 lat batalii czy i ewentualnie, w którym miejscu Łomży sklep wielkopowierzchniowy wybudować to drugi jest nieco bardziej zawiły: „w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego - z inicjatywy organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie wyrażenia przez mieszkańców w drodze głosowania swojej woli dotyczącej określenia co do dalszej przynależności miasta Łomży do województwa podlaskiego”.
Inicjatywa radnych przeszła praktycznie bez echa zapewne dlatego, że faktyczne decyzje  mają zapaść dopiero na następnej sesji. Wszystko zmieniło się jednak we wtorkowy wieczór. Z niemal tygodniowym poślizgiem materiał z sesji Rady Miasta Łomża dotyczący secesyjnego wniosku wyemitowała Telewizja Białystok.
Wniosek na sesji i w telewizji przedstawił Zbigniew Szponarski (radny lewicy), który lewicowemu zarządowi województwa podlaskiego zarzucił notoryczne pomijanie Łomży w podziale kasy z Unii Europejskiej.
Niespodziewanym atakiem oburzył się marszałek województwa Janusz Krzyżewski (SLD), który o planach rewolty dowiedział oglądając  „Obiektyw” w regionalnej TVP.
- To akcja obliczona na tani poklask i zbicie kapitału politycznego – grzmiał Krzyżewski na konferencji prasowej zwołanej następnego dnia. -  Z największym zdziwieniem konstatuję, że to z Łomży wychodzą głosy o jakimś dyskryminowaniu tego miasta przez władze wojewódzkie. Zarzuty te są całkowicie nieuzasadnione - stwierdził marszałek Krzyżewski, a następnie podał, że  w latach 2004-2006, suma środków przeznaczonych dla miasta Łomży z budżetu wojewódzkiego wyniosła 41,5 mln zł.

Odwołanie się do opinii mieszkańców w najważniejszych kwestiach jest jak najbardziej uznanym sposobem właściwego pojmowania samorządności i demokracji, ale... W Łomży takie coś zdarza się po raz pierwszy i choćby z tej przyczyny należałoby zachować cień wątpliwości co do prawdziwych intencji nieoczekiwanego zagrania rajców, którzy co tu ukrywać, za niewiele ponad dwa miesiące mają stracić fotele, a w zdecydowanej większości chcieliby je jeszcze raz zająć.
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę