Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

63 rocznica mordu kilkudziesięciu mieszkańców Łomży w Lesie Jeziorkowskim.

Mija 63 rocznica mordu kilkudziesięciu mieszkańców Łomży w Lesie Jeziorkowskim. Dzisiaj w tym miejscu są wysokie, drewniane krzyże. 15 lipca 1943 roku rano żandarmeria niemiecka aresztowała 50 osób - przede wszystkim przedstawicieli miejscowej inteligencji. Przed południem Niemcy wywieźli ich do lasu koło wsi Jeziorko, gdzie ich roztsrzelano. Często były to całe rodziny, w tym także maleńkie dzieci.

Las koło wsi Jeziorko stał się po raz pierwszy zbiorową mogiłą już latem 1942 roku, kiedy Niemcy zamordowali tu wszystkich 95 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pieńkach Borowych koło Jedwabnego. Nocą z 29 na 30 czerwca 1943 roku w podobny sposób zginęło tu 62 więźniów politycznych z więzienia w Łomży. Po raz ostatni serie niemieckich cekaemów rozległy się w lesie jeziorkowskim właśnie 15 lipca 1943 roku. W sumie Niemcy zamordowali tu ponad dwieście osób. Zbiorowymi mogiłami opiekują się uczniowie szkoły podstawowej. W tym roku, staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ukazać się ma przewodnik - informator o jeziorkowskim miejscu straceń, napisany przez jedynego który ocalał - Jerzego Smurzyńskiego. Jego rodzice - Antonina i Marian Smurzyńscy, jako przedstawiciele zacnej łomżyńskiej rodziny kupieckiej, 63 lata temu pozostali w Jeziorku na zawsze. Co roku, w rocznicę tej zbrodni, a także trzech innych masowych morderstw popełnionych w Lesie Jeziorkowskim, odprawiana jest polowa Msza św. w intencji ofiar i pokoju.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę