Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W hołdzie ofiarom hitleryzmu na cmentarzu leśnym w Kosówce stanęły dwa drewniane krzyże

"Wybaczamy, ale będziemy pamiętać i modlić się o pokój, by już nigdy więcej brat nie zabijał brata" - powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur na cmentarzu leśnym w podgrajewskiej Kosówce. Tu w latach 1941-45 hitlerowcy zamordowali kilkadziesiąt tysięcy osób - mieszkańców ziemi grajewskiej, ale także jeńców wojennych z obozu w Boguszach: Rosjan, Litwinów, Włochów i Francuzów. W odwecie za zbrodnie patrol AK pod dowództwem Czesława Malbarskiego "Dzika" w październiku 1943 roku, zlikwidował 11-osobową grupę egzekucyjną SS-manów.

Po wojnie mieszkańcy Ziemi Grajewskiej wystawili na leśnym międzynarodowym cmentarzu obelisk. Dziś, po ponad 60 latach, z inicjatywy leśników z Rajgrodu ustawiono w tym miejscy dwa krzyże: prawosławny i katolicki. Poświęcili je biskupi: ełcki Jerzy Mazur oraz biskup prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej Jakub. Odbył się apel poległych, kompania honorowa wojska polskiego oddała salwę honorową. W uroczystości, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych wsi wzięli też udział przedstawiciele samorządów, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie, gen. Jan Szałaj oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału IPN.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę