niedziela, 22 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Z Przylądka Północy do Aten przez Łomżę... rowerem

Europejska Federacja Cyklistów od kilku lat buduje europejską sieć szlaków rowerowych - EuroVelo. Jedna z takich ścieżek rowerowych - mierząca niemal 6 tysięcy kilometrów wytyczana jest właśnie w regionie. Szlakiem Wschodnioeuropejskim można będzie dojechać z Przylądka Północny aż do Aten w Grecji. Łącznie szlak liczy sobie 5 964 km.

W europejskiej nomenklaturze ścieżka rowerowa nosi oznaczenie EV 11. W Polsce sięga ona od przejścia granicznego z Litwa w Ogrodnikach przez Puszczę Augustowską i Biebrzański Park Narodowy do miejscowości Ruda pod Grajewem. W tym roku ścieżka ma poprowadzić dalej na południe.  Od miejscowości Ruda, wzdłuż Biebrzy poprowadzi ona przez Radziłów, Burzyn do Wizny po czym w duł Narwi przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi i Drozdowo, Piątnice, Łomżę do Lasu Jednaczewskiego i dalej wzdłuż brzegów Narwi przez  Nowogród...


Celem EuroVelo jest zachęcenie ludzi do częstszego podróżowania rowerem zamiast samochodem. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 60 000 km, do tej pory zbudowano ponad 20 000 km.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0