Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@
ok. 40 km

Łomża - Drozdowo - Bronowo - Pniewo - Łomża

Trasa okrąża dolinę Narwi na odcinku kilkunastu kilometrów od Łomży do Bronowa. Od Piątnicy jedziemy północnym brzegiem rzeki, czasami oddalając się od niej. W Bronowie przekraczamy rzekę po drewnianym moście. Dalej południową krawędzią doliny wracamy w kierunku Łomży.

Dokładniejszy przebieg trasy: Przed wyjazdem w trasę, wczesną wiosną i po ew. jesiennych wylewach dobrze jest upewnić się czy szutrowe drogi za mostem w Bronowie są przejezdne - czy nie rozmyła ich spływająca całą szerokościa doliny woda, czy nie wypełniły się przegrodzone wcześniej starorzecza.
Wyjeżdżamy z Łomży ul. Sikorskiego w dół do rzeki. Na nowym moście nad Narwią widzimy szeroką dolinę, którą w ciągu najbliższych kilku godzin przyjdzie nam objechać.
W Piątnicy skręcamy w prawo. Pod Kalinowem mijamy rezerwat do którego warto na chwilę zajechać by nacieszyć się ciszą i kawałkiem nieskalanej oraz bardzo uroczej przyrody. Niewielki obszar lasu, który objęty jest ochroną, naprawdę robi wrażenie. W Drozdowie możemy zajechać do Dworku w którym znajduje się Muzeum Przyrody, lub przynajmniej ochłodzic się pod drzewami parku nad stawami.
Jadąc dalej mijamy Rakowo gdzie przy odrobinie szczęścia i w razie potrzeby mozna skrócic sobie drogę korzystając z przeprawy promowej. Sugerujemy jednak dalszą wycieczkę tym samym brzegiem rzeki.
W Bronowie przejeżdżamy przez rzeczkę Łojewek i skręcamy w prawo w kierunku rzeki. Dojeżdżając do końca wsi, zaraz po zjechaniu z asfaltowej drogi skręcamy w lewo i długim podjazdem z zakrętami po szutrze wjeżdżamy na krawędź doliny z, której oprócz samej rzeki powinniśmy ujrzeć też drewniany most, po którym przeprawimy się na drugą stronę rzeki. Nie jest on używany w ruchu drogowym. Wykorzystują go jedynie mieszkańcy pobliskich wiosek podczas prac polowych po drugiej stronie rzeki i z rzadka turyści. Ok. 200m za mostem postawiono kilka lat temu wieżę widokową z której mamy wspaniałą panoramę na dolinę, z której możemy obserwować zamieszkujące ją ptactwo i inne zwierzęta.
Piaszczystą drogą po kiku kilometrach dojeżdżamy do szutru, a nim do wsi Koty i asfaltem do wsi Gać - przejeżdżamy przez rzekę o tej samej nazwie by po kilkuset metrach, tuż za zabudowaniami zjechać na polną drogę w prawo.
Z prawej strony drogi możemy zauważyć ślady małego cmentarzyka, którego historia nie jest pewna. Niektórzy mówią o niemieckich żołnierzach z pierwszej wojny światowej, inni o rosyjskich żołnierzach z wojny polsko-bolszewickiej 20go roku.
Jadąc dalej prosto wjeżdżamy do Pniewa, skąd asfaltową drogą przejeżdzając przez Rybno i Siemień dojeżdżamy do Starej Łomży i kończymy wycieczkę w Łomzy.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę