wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Łomża - Stara Łomża - Łomża

Trasa - około 10 km. - jest pomysłem na powitanie Łomży, lub nowego sezonu. Kiedy mamy mało czasu, lub nie wiemy ile sił nam pozostało po zimie możemy wybrać się krótką wycieczkę do pieleszy naszego miasta.

Proponuję wyjechać Szosą Zambrowską (droga w kierunku na Zambrów). Po zjeździe w kotlinkę przed Starą Łomżą przy szosie będziemy musieli podjechać pod jej przeciwległy stok - taka rozgrzewka na poczatek. Na szczycie zjeżdżamy w wioskę.
Możemy przejechać przez nią i dopiero na polach skręcić w prawo, by ścieżką wśród traw dojechać w oklice grodziska. Można też skręcić jeszcze w wiosce i potem odbic w lewo kiedy już będzie widać krawędx doliny.
Trafiamy na szczyt, grzbiet Góry Królowej Bony skąd roztacza się niesamowity widok na dolinę Narwi z jej licznymi i wg niektórych "przesadzonymi" meandrami. Tuż u stóp góry znajduje się grodzisko wczesnośredniowiecznej Łomży z dobrze widocznymi wałami grodu obronnego i kilku podgrodzi. Kilkaset metrów w kierunku Łomży (już za pierwszymi domami Starej Łomzy nad rzeką) na Wzgórzu Świętego Wawrzyńca znajdują się ruiny kościoła św. Wawrzyńca i stanowisko archeologiczne. Wg przekazów założycielem kościoła był sam Brunon z Kwerfurtu.
W zależności od posiadanego czasu i możliwości możemy pokrążyć po okolicy. Przejechać się grzbietem góry, zjechać nad rzekę, pojeźdźic piaszczystymi drogami w licznych kotlinkach znajdujących się między szosą na Zambrów, a doliną Narwi.
Do Łomży wracamy drogą biegnącą w dolinie wzdłuż rzeki przez Starą Łomżę n/rz do ulicy Sikorskiego w Łomży. Tu możemy wrócić do Łomży, lub zajechać na kapielisko przy nowym moście by ochłonąć po pasjonującej wycieczce. :)

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0