Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pieniądze na dożywianie

Wszystko co jest do wzięcia za darmo - zazwyczaj rozchodzi się błyskawicznie. Inaczej jest z pieniędzmi na dożywianie osób ubogich w woj. podlaskim. Pieniądze są i czekają. Chodzi o ponad 5 milionów złotych. Tyle zostało z ponad 21 milionów przyznanych regionowi w ramach rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Na darmowy gorący posiłek mogą liczyć uczniowie lub ubogie osoby starsze. O tym kto dostanie pieniądze decydują gminy - ale żeby z tej dotacji skorzystać, gmina musi wyłożyć z własnej kasy co najmniej 20 procent kwoty. Jak mówi Krystyna Golubiewska z dyrekcji Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku - sytuacja jest o tyle dziwna, że w ubiegłym roku z tego typu pomocy korzystało ponad 50 tysięcy osób, a w tym tylko 40 tysięcy.


Ze wszystkich gmin zapytanych co z osobami objętymi pomocą w zeszłym roku, tylko 3 odpowiedziały, że przeszkodą jest brak pieniędzy na tzw. udział własny. "Trudno więc zrozumieć dlaczego gminy nie korzystają z pieniędzy na dożywianie" - mówi Golubiewska. Jej zdaniem wątpliwe, by aż tak poprawiła się sytuacja materialna mieszkańców. Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowych posiłków, powinny zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w swojej gminie, a w przypadku uczniów -do nauczyciela we własnej szkole, który przekaże sygnał dyrekcji. Z bezpłatnych posiłków, bądź pieniędzy na ich przygotowanie można korzystać także w czasie wakacji, w przypadku uczniów także na półkoloniach. "Każdy, kto wymaga takiej pomocy, i spełnia kryteria, musi taką pomoc od gminy otrzymać" - dodaje Golubiewska. Jeśli przyznanej nam dotacji nie wykorzystamy, będziemy ją musieli oddać innym województwom, które już zgłaszają taką potrzebe.
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę