Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

poniedziałek 8.05.2006

Kurier Poranny - Szlachcic za nasze pieniądze Kurier Poranny - Drużyna zmieniła trenera Gazeta Współczesna - Młodzi wolą euro Gazeta Wyborcza - Samoloty dla emigrantów i polityków

Kurier Poranny - Szlachcic za nasze pieniądze
Pieniądze z kontraktu wojewódzkiego promują szlacheckie pochodzenie wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego. Zarząd województwa przyznał 20 tys. złotych na wystawę koni, którą wymyślił Towiński i która odbędzie się na jego prywatnej łące.
Szlachectwo marszałka zobowiązuje kolegów z zarządu. Gorzej urodzeni mogą mieć inne zdanie. - Na propagandę przedwyborczą Tołwińskiego są pieniądze, a mój wniosek na remont muzeum w Drozdowie odrzucili - oburza się Wojciech Kubrak, starosta łomżyński. - To skandal. W ubiegłym tygodniu zarząd województwa dzielił pieniądze z kontraktu wojewódzkiego. Gminy i powiaty złożyły prawie 300 wniosków, wybrano 23. Wśród nich znalazła się wystawa u wicemarszałka Tołwińskiego. Karol Tylenda, członek zarządu województwa, nie chce mówić dlaczego ją dofinansują. - Proszę pytać Tołwińskiego, to on zaznaczył ten wniosek - mówi Tylenda. - Powiem szczerze, że nawet nie znam jego założeń. To był autorski wniosek wicemarszałka Tołwińskiego, natomiast złożyła go gmina Dziadkowice.
Krzysztof Tołwiński we współpracy ze starostą siemiatyckim dwa lata temu po raz pierwszy zorganizował wystawę koni hodowlanych. Huczna impreza odbyła się na prywatnej łące wicemarszałka we wsi - czy też jak podkreśla Tołwiński - zaścianku drobnoszlacheckim Jasienówka.
więcej: Kurier Poranny - Szlachcic za nasze pieniądze

Kurier Poranny - Drużyna zmieniła trenera
Już od wielu tygodni było wiadomo, że walka o przywództwo w podlaskiej PO rozstrzygnie się między dotychczasowym szefem partii Józefem Klimem a posłem Robertem Tyszkiewiczem. Ten ostatni, żeby zwiększyć swoje szanse, zrezygnował z kierowania PO w Białymstoku.
- Mój program można nazwać twórczą i bardziej energiczną kontynuacją - mówił Tyszkiewicz. - Musimy być zdecydowani i aktywni. Podlasie potrzebuje nas jak nigdy.
Przedstawił precyzyjny i wielopunktowy program rozwoju podlaskiej PO, który ma doprowadzić do wygranej w wyborach samorządowych. - Nie kandyduję przeciwko komukolwiek - tłumaczył. - Uważam tylko, że moje pomysły będą lepiej służyły regionowi.
Józef Klim miał słabsze wystąpienie, nieprecyzyjne i dosyć chaotyczne. Mówił o zwycięstwie, ale bez przekonania i nerwowo. Brakowało mu pomysłów. Proponował, żeby PO broniła ludzi, którzy stracili na przemianach ustrojowych. - Musimy być bliżej terenu, zwłaszcza przy tworzeniu programu wyborczego - mówił oględnie Klim.
Klima popierał poseł Damian Raczkowski. Robert Tyszkiewicz zdobył wsparcie eurdeputowanej prof. Barbary Kudryckiej. W czasie dyskusji dołączyli do niej następni działacze PO. Nawet Marek Chojnowski, który wraz z Klimem opuszczał UW i razem tworzył podlaską PO, opowiedział się za Tyszkiewiczem.
więcej: Kurier Poranny - Drużyna zmieniła trenera

Gazeta Współczesna - Młodzi wolą euro
Praca na budowie w Irlandii za 9 tys. zł miesięcznie, a może w Białymstoku w biurze za 800 zł - dla wielu mieszkańców województwa wybór jest prosty.
Ponad 400 zł mniej niż przeciętny Polak i ponad tysiąc złotych mniej niż przeciętny warszawianin - tak zarabiają mieszkańcy województwa podlaskiego. Co miesiąc dostajemy średnio niewiele ponad 2 tys. zł brutto i w skali kraju wyprzedzamy tylko trzy województwa.
Zarobki takie jeszcze bardziej blado wypadają w porównaniu z tym, ile można miesięcznie dostać za granicą. Od dwóch lat Polacy, w tym mieszkańcy województwa podlaskiego, mogą bez ograniczeń pracować w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, a od niedawna również m.in. w Grecji, Hiszpanii i Portugalii. I skwapliwie z tej możliwości korzystają.
Mogę być budowlańcem
Dzięki temu zarabiają średnio trzy razy więcej niż w Polsce, a w przypadku zawodów specjalistycznych, jak informatycy czy lekarze, nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
- Za granicą mogę pracować nawet na budowie - opowiada 25-letni Andrzej Balcak. - W Białymstoku jestem teraz tzw. pomocą biurową za 800 zł miesięcznie. I znajomi mówią mi, że mam szczęście.
więcej: Gazeta Współczesna - Młodzi wolą euro

Gazeta Wyborcza - Samoloty dla emigrantów i polityków
Jeszcze nie ma pozwolenia na budowę lotniska na Krywlanach, ale Urząd Marszałkowski już debatuje z przewoźnikami na temat lotów między Białymstokiem i Brukselą.
Członek Zarządu Województwa Karol Tylenda zdradził tę tajemnicę w wywiadzie dla portalu internetowego "Wrota Podlasia". Rozmowy prowadzone są jednak nadzwyczaj dyskretnie i urzędnicy nie chcą zdradzić, co do tej pory udało się wywalczyć. Niektórzy miejscy radni twierdzą, że Tylenda zwrócił się po prostu z oficjalnym pismem do kilku dużych przewoźników i dostał odpowiedź od dwóch. Nieoficjalnie mówi się o irlandzkim Ryanairze i węgierskim Wizzairze. Wizzair miałby latać do Brukseli, Ryanair do Dublina albo Corku. Bruksela jest priorytetowa, bo po pierwsze - Podlasianie często wyjeżdżają do Belgii (nie będą już musieli tłuc się autobusami ani latać z Warszawy), a po drugie Brukselę często wizytuje nasza jedyna eurodeputowana Barbara Kudrycka. Tu polityka jest dość jasna - Kudrycka może dużo dla Podlasia załatwić, więc niech startuje z Krywlan, a nie Okęcia.
więcej: Gazeta Wyborcza - Samoloty dla emigrantów i polityków

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę