Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ponad 4 razy większe składki na ZUS

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców - rencistów. Od 1 czerwca mają płacić normalne składki, a nie jak do tej pory tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany oznaczają, że będą płacili ponad 4 razy więcej - zamiast 175 - 770 zł. Większość przedsiębiorców-rencistów, których zmiany dotyczą to rzemieślnicy i taksówkarze. Wielu z nich już dzisiaj zapowiada, że kiedy podwyżki wejdą w życie będą musieli zlikwidować swoją działalność. Jak to policzył szewc, z którym rozmawiał nasz reporter, po podwyżce musiałby pracować praktycznie tylko na składkę ubezpieczeniową. "Za naprawę butów biorę od 2 do 10 zł, żeby zarobić 700 zł musiałbym naprawić ponad 70 par".


Ze zmian cieszą się jednak ci, którzy płacą normalne składki. Dla nich koledzy płacący mniej to konkurencja. "Już pierwszego każdego miesiąca jesteśmy prawie 2 tysiące zł do tyłu w stosunku do nich. To nie ich wina, ale systemu, który na to pozwala" - mówi jeden z taksówkarzy. Przedsiębiorcy renciści przed wyższym Zusem mogą spróbować uciec. Muszą tylko zmienić formę swojej działalności i przekształcić ją w spółkę jawną, komandytową i partnerską lub jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja spółki to jednak wydatek - 1500 złotych. Według danych urzędu skarbowego tylko w Łomży przedsiębiorców, którzy mogą płacić ulgowy Zus jest w tej chwili ponad trzystu.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę