Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Wy jesteście naszym potencjałem” - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz do łomżyńskiej młodzieży

„Dawno nie widziałem tyle piękna w jednym miejscu” – tak rozpoczął spotkanie z młodzieżą i mieszkańcami Łomży premier Kazimierz Marcinkiewicz. Na Starym Rynku premiera oczekiwało około 3 tys osób – przede wszystkim młodzieży uczestniczącej w XXI Światowych Dniach Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej.

„Co jest najważniejsze w życiu?” - pytał premier i odpowiadał, że miłość. Powiedział, że on zakochał się w 1978 roku, gdy papieżem został Karol Wojtyła i do dziś jest zakochany. - „Przez ten cały czas miałem w pobliżu Jana Pawła II, człowieka, który wie wszystko o miłości i kochał najlepiej.” Zwracają się do młodych premier powiedział: „wy wszyscy macie jedną cechę wspólną – wszyscy całe dotychczasowe życie – oprócz ostatniego roku – żyjecie w sytuacji gdy Ojciec Święty Jan Paweł II był na Stolicy Piotrowej. Zawsze mogliście usłyszeć Jego głos, Jego naukę, zobaczyć Jego świadectwo... Wy jesteście jesteście pokoleniem JP2. Jesteście w jakiś sposób wybrani... Jesteście pokoleniem na które spada kapitalny obowiązek budowy dobrego, nowego świata." I pytał: czy podejmiecie się tego?
Odnosząc się do sytuacji społeczno-gospodarczej premier Marcinkiewicz nawiązał do Hiszpanii, która jeszcze niedawno musiała, podobnie jak teraz Polska, nadganiać Europę i jej się udało. „Polska stoi dziś przed bardzo ciekawą perspektywą. Wskaźniki makroekonomiczne są bardzo dobre, mówią że Polską będzie rozwijała się szybciej niż inne kraje europejskie. Kazimierz Marcinkiewicz opowiedział o swoich rozmowach z najważniejszymi bankowcami świata. Jeden z nich mówił mu, że musi zmienić sposób edukacji w swoim kraju, bo polscy informatycy są o głowę lepsi, a drugi zapowiadał, że w Polsce utworzy ogromne centrum rozliczeniowe, bo tu znajdują się ambitni i świetnie wykształceni ludzie. „To znaczy, że u nas jest potencjał” – podkreślał premier, który jednocześnie stawiał sobie pytanie jaki to potencjał? „Za dużo pieniędzy nie mamy, wcale nie mamy bogactwa naturalnego, nie mamy jakichś nadzwyczajnie sprzyjających warunków atmosferycznych, ale mamy Was. Mamy 10 mln Polaków w wieku od 18 do 30 lat – to więcej młodych ludzi niż w całej Unii Europejskiej. Ten potencjał dobrze wykorzystany dokona tych radykalnych zmian w naszym kraju, które są absolutnie potrzebne, są absolutnie niezbędne” - mówił premier, który dodawał, że trzeba tylko zawsze pamiętać o tym, co w życiu jest najważniejsze. - Ojciec Święty najpierw w Częstochowie, a potem na Westerplatte powiedział słowa, które stały sie moim mottem życiowy, - „musicie od siebie wymagać choćby inni od was nie wymagali”. - Oczywiście wymagać także od innych ale wymagania zawsze rozpoczynać od wymagań od siebie – mówił do młodzieży premier.
Kazimierz Marcinkiewicz wrócił pamięcią do dni śmierci Ojca Świętego i powiedział, że Jana Pawła II był wtedy najpiękniejszy, nie zewnętrznie, ale wewnętrznie. „Był najpiękniejszy bo był piękny pięknem swych uczuć i swego wnętrza swej wiary i siły i o takie piękno warto aby każdy z nas zabiegał. A to piękno wewnętrzne będzie przynosić piękne owoce, a najlepszym owocem dla młodego człowieka jest miłość, a Ojciec Święty kochał młodych, kochał wszystkich ludzi.
Na koniec Jan Paweł II powiedział „szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie”. - Warto przychodzić do Ojca Świętego i do Boga bo tu znajduje się prawdziwe piękno i miłość, a więc to do czego młody człowiek – ja też - warto by dążył.”

Pytany przez dziennikarzy o sytuację polityczną w kraju i możliwość zawiązania przez PiS koalicji z Samoobroną premier Kazimierz Marcinkiewicz oświadczył, że nie ma obecnie innej możliwości, jak zawiązanie koalicji rządowej z Samoobroną i PSL lub LPR. - Platforma Obywatelska wybrała drogę: próbę marginalizacji PiS i wygrania następnych wyborów parlamentarnych. Dla Polski jest to złe rozwiązanie, dla Platformy być może przyniesie kiedyś jakiś skutek.” Dopytywany, czy nie obawia się współpracy w rządzie z liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem Marcinkiewicz odpowiedział, że trudno sobie wyobrazić, „by można było tworzyć koalicję z ugrupowaniami i wykluczać liderów tych ugrupowań z prac w rządzie”.

Następnie premier wziął udział w procesji z palmami do łomżyńskiej Katedry. Uczestniczył też we Mszy św. sprawowanej przez biskupa Stanisława Stefanka na zakończenie XXI Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę