Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podwyżek płac i wzrostu nakładów na zdrowie chce podlaskie środowisko medyczne

Środowisko medyczne w naszym regionie jednym głosem domaga się podwyżek płac w służbie zdrowia, ale nie wszystkie grupy zawodowe przystąpią do ogólnopolskiego protestu. W najbliższy piątek pracownicy ochrony zdrowia mają wziąć jednodniowe urlopy "na żądanie" i w ten sposób zwrócić uwagę rządu na swoje problemy finansowe. Zaapelował o to również utworzony dziś Podlaski Komitet Porozumiewawczy na Rzecz Wzrostu Wynagrodzeń. Komitet tworzy 12 organizacji związkowych i samorządowych, działających w podlaskiej służbie zdrowia, ale popierają go właściwie wszyscy pracownicy tej branży. Powód jest prosty - chodzi o większe pieniądze. Podobnie jak w całej Polsce, sygnatariusze Porozumienia domagają się natychmiastowej podwyżki o 30 % i przygotowania przez rząd projektu ustawy, która w najbliższym czasie pozwoli na wzrost płac o 50 %.

Chcą również gwarancji zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 % PKB w ciągu najbliższych trzech lat. "Po raz pierwszy zdarzyło się, że w tak ważnej sprawie mówimy jednym głosem, bez oglądania się na interesy poszczególnych grup" - mówi przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej - profesor Jan Stasiewicz. Nie potrafił jednak określić, jaki zasięg będzie miał piątkowy protest, czyli ile osób weźmie jednodniowe urlopy "na żądanie". Wiadomo już, że swoich gabinetów nie zamkną ani lekarze rodzinni, ani stomatolodzy. Bez zmian będą również pracować apteki. Jeśli większość pracowników przystąpi do protestu, to szpitale i przychodnie będą pełnić jedynie dyżury i przyjmować pacjentów w najpilniejszych przypadkach.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę