poniedziałek 3.04.2006
Gazeta Współczesna - Od wiosny do lata! Gazeta Współczesna - Kurpie górą
Dzisiaj rozpoczyna się modernizacja ulicy Poznańskiej i budowa ronda w Piątnicy. Oznacza to poważne utrudnienia wyjazdu z Łomży na Jedwabne i Białystok, a wkrótce też na Ostrołękę i Warszawę.
– Od godz. 7 rano zostanie zamknięty przejazd ul. Poznańską od skrzyżowania z ul. Poligonową w stronę ul. Wojska Polskiego na długości około 200 metrów – informuje Jarosław Koszewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Łomży. – Wjazd do zakładów i posesji, znajdujących się na tym odcinku, zostanie zachowany.
Do fabryki przez pole
Ruch w obie strony został skierowany ulicami: Wojska Polskiego, Sikorskiego i al. Legionów. Zmienią się trasy miejskich autobusów. Od dzisiaj liniami 1, 2, 4, 11, 15, 16 będzie można dojechać tylko od strony al. Legionów do Zakładu PEPEES. Tu autobusy będą zawracać.
– Kto zechce dojechać do Bawełny, powinien wybrać linie 2, 3 i 13 – mówi Bogusław Szczech, dyrektor MPK w Łomży. – Remont Poznańskiej najbardziej uciążliwy będzie dla tych, którzy dojeżdżają do fabryki mebli, bo będą musieli przejść kawałek polną drogą.
Za tydzień, dwa rozpocznie się budowa ronda przy Poznańskiej od strony Wojska Polskiego. Wtedy utrudnienia w ruchu drogowym będą jeszcze uciążliwsze, aż do lata!
Rondo w Piątnicy
Również dziś zamknięty zostanie ruch na 110–metrowym odcinku ul. Włościańskiej w Piątnicy. Natomiast na ul. Szkolnej i Jedwabieńskiej ruch odbywać się będzie wahadłowo, a kierować nim będzie sygnalizacja świetlna.
– Będą problemy, ale bez modernizacji tego skrzyżowania w Piątnicy nie da się żyć – przyznaje Edward Łada, wójt Piątnicy. – Rondo to jedno z moich marzeń.
więcej: Gazeta Współczesna - Od wiosny do lata!
Gazeta Współczesna - Kurpie górą
Po raz szósty samorząd powiatu łomżyńskiego uhonorował twórców i osoby zasłużone dla ochrony narodowego i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Starosta Wojciech Kubrak i przewodniczący rady powiatu Henryk Kłosiński nagrody indywidualne wręczyli Stanisławie Chyl i Kazimierzowi Pawczyńskiemu oraz Janinie Rogowskiej.
Stanisława Chyl znana jest przede wszystkim jako badaczka historii rodu Lutosławskich i ich związków z podłomżyńskim Drozdowem. Kazimierz Pawczyński natomiast został uhonorowany jako współtwórca i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. Janina Rogowska, mieszkająca we wsi Grądy Wielkie (gm. Jedwabne), w obrazach i tkaninach utrwala pejzaże rodzinnych stron, a także odchodzące w zapomnienie obyczaje ludowe.
Zbiorowymi laureatami nagród zostali: Kapela Kurpiowska, działająca przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Dziecięcy Zespół Kolędniczy z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej.
– Będziemy po kurpiowsku grać dalej w Polsce i na świecie – obiecała Janina Nasiadko z Kapeli Kurpiowskiej.
więcej: Gazeta Współczesna - Kurpie górą