Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.naszdziennik.pl

Prześwietlą Nowogrodzką 5

Białostocki Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. Informację o śledztwie potwierdził prokurator Dariusz Olszewski, szef pionu prokuratorskiego IPN w Białymstoku. Z wnioskiem w sprawie jego wszczęcia zgłosił się do instytutu Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Już od wielu miesięcy Towarzystwo samo gromadzi materiały dokumentalne dotyczące zbrodni popełnionych w łomżyńskiej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Nowogrodzkiej 5. Nawiązano m.in. współpracę z Oddziałowym Biurem Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku, którego pracownicy przekazali Towarzystwu około 70 sygnatur materiałów archiwalnych opisujących działalność PUBP w Łomży w latach 1944-1956. Świadkowie wypowiadający się w publikacjach często wspominają tortury i morderstwa, jakich dokonywali ubecy. Żyje jeszcze wiele osób pamiętających, w których miejscach na terenie Łomży grzebano ciała pomordowanych żołnierzy Polski podziemnej. Na pewno takie ciche groby są na terenie dawnej siedziby PUBP. Pod koniec lat 70. minionego wieku podczas prac budowlanych znaleziono tam ludzkie szczątki, jednak fakt ten wyciszyły wówczas komunistyczne władze. O katuszach, jakie przeżywali więźniowie łomżyńskiej katowni, świadczą również dobrze jeszcze dziś widoczne napisy wykonane przez nich na ścianach piwnicznych cel. Na temat tych oraz innych faktów można się wiele dowiedzieć z publikacji "Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956" autorstwa łomżanina dr. Krzysztofa Sychowicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Książkę tę wydało TPZŁ.

źródło: Nasz Dziennik
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę