piątek 31.03.2006
Gazeta Współczesna - ...Szukałem was, a wy przyszliście... Gazeta Współczesna - 200 metrów do cywilizacji Gazeta Współczesna - Zakochanym w przyrodzie Gazeta Wyborcza - Kasa od ministra płynie na Podlasie
Marsze pamięci, msze święte w intencji beatyfikacji Jana Pawła II i dzwony punktualnie o godzinie 21.37 to główne elementy obchodów pierwszej rocznicy śmierci Papieża Polaka.
– To dla nas szczególna okazja do przypomnienia sobie chwil, gdy wraz z Nim czuwaliśmy u kresu Jego ziemskiej drogi – pisze w komunikacie do diecezjan ks. prałat dr Jan Sołowianiuk, wikariusz biskupi. – Mamy wiele powodów do wdzięczności, zwłaszcza za wizytę w Łomży w czerwcu 1991 r.
W niedzielę w kościołach Diecezji Łomżyńskiej odczytany będzie na wszystkich mszach św. „Przesłanie Biskupów polskich w pierwszą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II”. Będą odprawione msze św. w intencji Jego beatyfikacji i Apele Jasnogórskie o godzinie 21.
O godz. 21.37 zabrzmią dzwony kościelne podczas czuwań modlitewnych w kościołach i domach prywatnych. Każdy z nas na znak solidarnej łączności ze Sługą Bożym Janem Pawłem II może ustawić w oknach zapalone świece.
W Łomży w sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18 rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. Po niej bedą dawać świadectwa młodzi z pokolenia JP2.
więcej: Gazeta Współczesna - ...Szukałem was, a wy przyszliście...
Gazeta Współczesna - 200 metrów do cywilizacji
Nawet 12 tys. zł mają zapłacić mieszkańcy ul.Poznańskiej, jeśli chcą doprowadzić do domów kanalizację sanitarną. To kilkakrotnie więcej, niż zapłacą ich sąsiedzi z dugiej strony drogi. – Czy to sprawiedliwe? – pytają retorycznie.
O budowie kanalizacji sanitarnej na ul. Poznańskiej mówiło się od dawna.
– Od dwóch lat mamy kosztorys – mówi Halina Kuczyńska, która za podłączenie do miejskiej sieci odprowadzającej ścieki ma zapłacić 8000 zł, a za opracowanie dokumentacji kolejne 600. – Potrzebujemy kanalizacji, ale w Piątnicy ludzie płacili po tysiąc. Dlaczego tu tak drogo?
– A przecież dojdą jeszcze opłaty adiacenckie, to jest kilka tysięcy złotych od jednej działki! – dodaje jej sąsiad, Zdzisław Żebrowski. – Niektórych sąsiadów nie będzie stać na takie koszty.
Wszystko przez to, że do najbliższego kanału sanitarnego mieszkańcy kilku domów naprzeciwko browaru mają ponad 200 metrów. Aby „podpiąć” posesję do sieci, trzeba przebić się też pod jezdnią, a to potęguje koszty. Mieszkańcy domów przy tej samej ulicy, ale po drugiej stronie, mają kanalizację tuż pod oknami. Zapłacą zatem dużo mniej.
– Koszt każdego z przyłączy jest inny – podkreśla Krzysztof Duda, kierownik działu technicznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. – Zależy od długości, warunków gruntowych.
W planach jest budowa nowego kanału sanitarnego przy drodze w kierunku Łochtynowa. Samorząd Łomży ubiegał się o fundusze unijne na ten cel. Projekt, mimo wysokiej oceny ekspertów, dofinansowania nie otrzymał. MPWiK wpisze inwestycję do harmonogramu własnych prac, jednak nie wiadomo kiedy zostanie ona zrealizowana.
więcej: Gazeta Współczesna - 200 metrów do cywilizacji
Gazeta Współczesna - Zakochanym w przyrodzie
Jedni przyrodę badają, inni walczą o jej zachowanie lub uczą szacunku do niej. Jeszcze inni opowiadają o tym w mediach. Od kilkunastu lat nagradzani są za to medalami noszącymi imię Wiktora Godlewskiego, XIX-wiecznego przyrodnika i powstańca styczniowego, pochodzącego z Bogut.
Kapituła medalu, kierowana przez Romana Świerżewskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach–Piankach, uhonorowała w tym roku: Elżbietę Strucką, Leszka Jerzaka, Józefa Partykę, Ryszarda Kowalskiego i Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.
Leszek Jerzak został odznaczony za dokonania na rzecz poznawania i ochrony przyrody regionu lubuskiego. Ryszarda Kowalskiego doceniono za wybitne osiągnięcia w kształceniu nauczycieli w zakresie ochrony przyrody. Uhonorowano także, nieobecnego na uroczystości z powodu kłopotów ze zdrowiem, Józefa Partykę za działalność naukową poświęconą Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Medal trafił również do redaktor Elżbiety Struckiej, dziennikarce Polskiego Radia, za popularyzację wiedzy przyrodniczej.
więcej: Gazeta Współczesna - Zakochanym w przyrodzie
Gazeta Wyborcza - Kasa od ministra płynie na Podlasie
Już wiadomo, że ponad milion złotych od ministra trafi na kulturę do podlaskich instytucji. A pieniędzy może być jeszcze więcej.
Kilkaset instytucji z całej Polski ubiegało się o tegoroczną dotację Ministerstwa Kultury w ramach tzw. programów operacyjnych na konkretne działania. Przedstawiały projekty i inwestycje, a resort wybierał najcenniejsze i najlepiej przygotowane pomysły.
Podlasie wypadło nieźle: minister docenił 16 naszych propozycji, łącznie na ponad milion złotych. To nie wszystko. Programów operacyjnych jest dziesięć, a ministerstwo nie ogłosiło jeszcze dotacji w trzech z nich.
Póki co możemy być zadowoleni. Bo w ubiegłym roku w ramach wszystkich programów minister dał 1,3 mln, ale na 33 projekty. Teraz mamy nieco ponad milion - ale na 15 projektów!
więcej: Gazeta Wyborcza - Kasa od ministra płynie na Podlasie