Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

czwartek 29.04.2004

Gazeta Współczesna - Kontroler Lipski Gazeta Współczesna - Prezydent nie prosił Kurier Poranny - Rok nie wyrok Gazeta Wyborcza - Oszustwa na sprawdzianie szóstoklasisty Gazeta Współczesna - Polityczny pat Gazeta Wyborcza - Kontrakt wojewódzki podpisany

Gazeta Współczesna - Kontroler Lipski
Piętnastoma głosami „za” przy sześciu wstrzymujących się Rada Miasta Łomży udzieliła wczoraj absolutorium prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu za wykonanie budżetu w 2003 r.
Budżet po stronie dochodów wykonany został w 101 proc., a po stronie wydatków w 99,2 proc. Zmniejszyło się zadłużenie miasta, wzrosły nakłady na inwestycje. Komisja rewizyjna, wnioskując o udzielenie absolutorium, trzema głosami przy dwóch wstrzymujących się wyraziła uznanie prezydentowi. I to stanowiło praktycznie jedyną kontrowersję podczas dyskusji przed głosowaniem. Radny Lipski poddał w wątpliwość „suche liczby”, sugerując, że „wcale tak pięknie nie jest”. Podsunął pomysł, poparty przez radną Alicję Konopkę, żeby komisja rewizyjna w przyszłości wynajmowała ekspertów do „głębszej analizy” wykonania budżetu. Przewodniczący komisji rewizyjnej Maciej Głaz zapewnił, że sprawozdanie prezydenta zbadane zostało kompetentnie, m.in. z udziałem przewodniczącej komisji finansów.
więcej: Gazeta Współczesna - Kontroler Lipski

Gazeta Współczesna - Prezydent nie prosił
Spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły kupować nieruchomości gruntowe, będące w ich użytkowaniu wieczystym, za 1 proc. ich wartości – zadecydowali wczoraj łomżyńscy radni. Uchwałę przegłosowano przy wielu wątpliwościach.
Projekt uchwały, zgłoszonej przez klub radnych Chrześcijańskie Forum Samorządowe, zawierający zgodę rady na stosowanie przez prezydenta 99-procentowej bonifikaty przy sprzedaży spółdzielniom mieszkaniowym „wieczystych dzierżaw”, uzyskał aprobatę w komisjach. Mimo to na sesji pojawiły się wątpliwości. Główna dotyczyła tego, kto ma być beneficjentem uwłaszczenia: spółdzielnia mieszkaniowa jako podmiot prawny czy członek spółdzielni w momencie ustanawiania tzw. odrębnej własności lokalu? Wnioskodawcy twierdzili, że zapis w projekcie umożliwia i jedno, i drugie rozwiązanie. Wiceprezydent Marcin Sroczyński argumentował, że autorzy wniosku zastosowali „powielactwo” rozwiązań z Lublina, korzystne dla spółdzielni jako podmiotów prawnych, ale nie dla miasta Łomży. Prezydent Jerzy Brzeziński stwierdził, że jest skłonny zaakceptować uwłaszczenie, ale tylko działek pod blokami, które w częściach będą przypisane do poszczególnych mieszkań przy ustanawianiu odrębnej własności.
Ostatecznie radni odrzucili wniosek o skierowanie projektu ponownie do komisji i uchwalili go bez zmian 11 głosami „za” przy czterech przeciwnych i pięciu wstrzymujących się.
więcej: Gazeta Współczesna - Prezydent nie prosił

Kurier Poranny - Rok nie wyrok
Senator Sergiusz Plewa skazany
Za „oczywiście bezzasadne" uznał wczoraj Sąd Okręgowy w Łomży obie apelacje – prokuratury i obrony – wniesione od orzeczenia Sądu Rejonowego w Zambrowie w sprawie senatora Sergiusza Plewy. Tym samym parlamentarzysta został skazany za jazdę po pijanemu już prawomocnym wyrokiem.
Kara to grzywna w wysokości 2 tysięcy złotych i roczny okres zakazu prowadzenia pojazdów (za kierownicą będzie mógł usiąść już w sierpniu). Musi także zapłacić tysiąc złotych na cele społeczne i częściowo pokryć koszty sądowe.
Uzasadniając orzeczenie sędzia Małgorzata Mieczkowska stwierdziła, że sąd w Zambrowie właściwie rozpoznał sprawę ferując wyrok, który nie był ani „rażąco surowy" jak uważała obrona, ani „rażąco łagodny" według ocen prokuratury.
– Orzeczenie jest prawomocne. Obu stronom przysługuje jeszcze środek nadzwyczajny – wywiedzenie kasacji do Sądu Najwyższego – zakończyła sędzia.
Ogłoszenie wyroku poprzedziła rozprawa, podczas której swoje zdanie zaprezentował obrońca Sergiusza Plewy, senator Samoobrony Henryk Dzido oraz reprezentujący łomżyńską prokuraturę okręgową Tomasz Iwanowski.
Mecenas powtórzył w skrócie całą argumentację z rozprawy w pierwszej instancji. Podkreślał wątpliwości jakie wzbudził wynik badania trzeźwości i stan techniczny alkomatu, fakt, że tylko jeden świadek czuł woń alkoholu rozmawiając z senatorem, godne zachowanie Plewy.
więcej: Kurier Poranny - Rok nie wyrok

Gazeta Wyborcza - Oszustwa na sprawdzianie szóstoklasisty
Chociaż nie ma jeszcze oficjalnych wyników sprawdzianu szóstoklasistów, już wiadomo, że w niektórych szkołach doszło do oszustw
Takie nieprawidłowości w kilku szkołach wykryli egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Prace uczniów z niektórych szkół były poprawiane przez osoby trzecie. Nauczyciele, już po zabraniu prac, poprawiali błędy swoich podopiecznych. Były też szkoły, w których uczniom udało się od siebie ściągać.
- Nie mogę jeszcze powiedzieć, w których szkołach doszło do takich nieprawidłowości - powiedziała "Gazecie" Helena Sutyniec, dyrektor OKE. - W tej chwili ponownie analizujemy prace, co do których mamy wątpliwości, rozmawiamy też z dyrektorami szkół, w których były takie sytuacje.
więcej: Gazeta Wyborcza - Oszustwa na sprawdzianie szóstoklasisty

Gazeta Współczesna - Polityczny pat
Na wczorajszej sesji powiatu kolneńskiego okazało się, że opozycja nie jest na tyle silna, by odwołać starostę. Udało się jej jednak zablokować uchwałę absolutoryjną.
Wniosek o odwołanie Stanisława Wiszowatego z funkcji starosty powiatu kolneńskiego złożyło ośmiu opozycyjnych radnych. Głównymi zarzutami były: nieuczciwe przedstawianie danych, dotyczących sytuacji kolneńskiego szpitala i brak nadzoru na jego dyrekcją oraz nieskuteczne działanie na rzecz utworzenia w Kolnie ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych. Wniosek rozpatrywano na wczorajszej sesji.
więcej: Gazeta Współczesna - Polityczny pat

Gazeta Wyborcza - Kontrakt wojewódzki podpisany
Prawie 39 milionów złotych otrzyma województwo w ramach tegorocznego kontraktu z rządem. Wczoraj minister gospodarki podpisał dokument w tej sprawie. Dodatkowo do samorządowej kasy wpłynie 12,5 mln zł na zakup nowych autobusów szynowych
- W lutym ministerstwo gospodarki przygotowało niekorzystny dla nas kontrakt, ale po negocjacjach, które prowadzili także nasi parlamentarzyści, udało nam się wynegocjować znacznie lepsze warunki - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Janusz Krzyżewski, marszałek podlaski.
Prawie 8 mln zł przeznaczonych będzie na dofinansowanie zadań w ramach funduszy strukturalnych. Natomiast prawie 31 mln zł samorząd otrzyma na realizację zadań własnych. Z pieniędzy tych oprócz samorządu wojewódzkiego mogą także skorzystać samorządy powiatowe i gminne oraz organizacje pozarządowe i instytucje publiczne działające nie dla osiągnięcia zysku. Od dziś do połowy maja Urząd Marszałkowski będzie przyjmował od wymienionych tzw. beneficjentów projekty inwestycyjne. Do połowy czerwca urzędnicy mają wybrać te najpilniejsze do realizacji.
więcej: Gazeta Wyborcza - Kontrakt wojewódzki podpisany

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę