Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

ONW - ułatwienia dla rolników

Rolnik który przekaże część gospodarstwa wraz ze zobowiązaniami kontynuowania działalności rolniczej, nie będzie musiał zwracać płatności z tytułu wsparcia obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Także zerwanie umowy dzierżawy nie z winy dzierżawcy będzie traktowane jako siła wyższa i nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu takiej dopłaty – poinformowała Iwona Musiał Rzecznik Prasowy Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Korzystne dla rolników zmiany wprowadziło przyjęte wczoraj przez Radę Ministrów rozporządzenie zmieniające to obowiązujące dotychczas z przed dwóch lat. Zgodnie ze starymi przepisami producent rolny korzystający ze wsparcia ONW nie mógł przez pięć lat od otrzymania płatności zmniejszyć powierzchni objętej takimi dopłatami bez konieczności zwrotu płatności. Po zmianie przepisów rolnicy, którzy przekażą część gospodarstwa wraz ze zobowiązaniem ONW, nie będą musieli zwracać środków pobranych z tytułu takiego wsparcia w poprzednich latach. Nie będą musieli również zwracać dopłaty w sytuacji, gdy zostanie z nimi zerwana umowa dzierżawy bez ich winy.
Takiej zmiany przepisów domagały się związki rolnicze. Jak podkreśla Tomasz Gietek prezes Podlaskiej Izby Rolniczej szkoda, że nastąpiło to tak późno. Przez ostatnie dwa lata ARiMR zmusił do zwrotu opłat z tytułu ONW w województwie podlaskim kilkaset osób.

Jak dodaje Iwona Musiał zmienione przepisy obejmą sprawy wszczęte i niezakończone - tzn. bez ostatecznej decyzji administracyjnej z kampanii 2005 r. oraz nowo składane wnioski.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę