Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Konta i subkonta blisko 26 milionów Polaków zostały zwaloryzowane

W tym roku w wyniku rocznej waloryzacji składek stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł. W ubiegłym roku przyrost ten wyniósł ok. 450 mld zł.

- Do waloryzacji przyjęte zostały wszystkie składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki na subkoncie zapisane na dzień 31 stycznia 2023 r. Wartości na kontach zostały przemnożone przez wskaźnik: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego i przez  109,91 proc. dla środków na subkoncie. Proces ten przeprowadzany jest przez ZUS każdego roku, by zrekompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Wysokie wskaźniki waloryzacji to spory wzrost kapitału emerytalnego, a to przekłada się na wysokość przyszłej emerytury. Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS-ie 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł.

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek spowoduje, że  obliczona emerytura będzie wyższa o ponad 250 zł dla osoby w wieku 60 lat lub ponad 300 zł w wieku 65 lat. Z kolei ubezpieczony, która przed podwyżką miał na swoim koncie 850 tys. zł, otrzyma świadczenia wyższe o blisko 480 zł, gdy zdecyduje się skorzystać z niego w wieku 60 lat i ok. 580 zł dla osoby w wieku 65 lat. 

Waloryzacja jest szczególnie istotna dla młodych ubezpieczonych, którzy jeszcze przez wiele lat będą gromadzić kapitał emerytalny. Zysk z podwyżki  będzie każdego roku zwielokrotniony, zapewniając realną wartość środkom zapisanym na kontach i subkontach.

Dane wynikające z przeprowadzonej waloryzacji jeszcze w czerwcu będą widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 r., którą ZUS co roku przygotowuje dla każdego ubezpieczonego.

Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., której  ZUS nie ustalił wysokość emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS-ie została zapisana choćby jedna składka. Wyliczona zostanie również hipotetyczna emerytura w czterech wariantach dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 35 lat do końca grudnia 2023 r.

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę