Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Bon energetyczny i maksymalna cena za prąd

Rząd wprowadza świadczenie pieniężne i maksymalną cenę 500 zł/MWh za prąd. Ustawę podpisał Prezydent RP.

Nowe przepisy w II połowie br. roku dla gospodarstw o niższych dochodach wprowadzają jednorazowe świadczenie pieniężne pod nazwą bon energetyczny. 

Jednoosobowe gospodarstwo domowe, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu  nie przekraczała za 2023 r. kwoty 2500 zł – otrzyma 300 zł. 

Gospodarstwa domowego wieloosobowe, w którym wysokość tego przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekraczała kwoty 1700 zł otrzyma:

 • 400 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
 • 500 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób; 
 • 600 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób 

W przypadku gdy wysokość przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę przekraczała będzie kwoty, o których mowa powyżej, bon energetyczny przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r. na osobę. Ustawa przyjęła zasadę „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. 

Podwyższonym wsparciem zostaną objęte mniej zamożne gospodarstwa domowe, których źródła ogrzewania są zasilane energią elektryczną (np. pompy ciepła, piece akumulacyjne) o ile źródła te będą wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

 • 600 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
 • 800 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób; 
 • 1000 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób; 
 • 1200 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób. 

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego składa się odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, w terminie od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. Wniosek o wypłatę bonu energetycznego złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania. 

Ustawa zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie od lipca do końca grudnia 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych (obecnie to 412 zł) oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Bon energetyczny obejmie około 3,5 mln gospodarstw domowych, a koszt dla budżetu szacowany jest na 1,6 mld zł. 

Spadające ceny na rynku hurtowym również pozwolą na obniżenie taryfy największego dostawcy – PGNiG OD. Przepisy umożliwią obniżenie taryfy do wysokości ok. 220-240 zł/MWh, co oznacza wzrost o ok. 15% dla gospodarstw domowych.

Odbiorcy dostawców innych niż PGNiG OD, których taryfa może pozostać na wyższym poziomie, będą chronieni przed podwyżkami poprzez cenę maksymalną – ustaloną na poziomie taryfy PGNiG OD.

Całkowity koszt wsparcia odbiorców przewidywany w ustawie: około 9 mld zł (1,6 mld bon energetyczny, 1,99 mld cena maks. energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, 0,57 mld cena maks. energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego i odbiorców wrażliwych, 1,23 mld cena maks. energii elektrycznej dla MŚP, 0,24 mld cena maks. gazu, 1,45 mld ograniczenie cen ciepła, 1,83 mld aktualizacja kosztów wsparcia za I połowę 2024 r. w zakresie ceny maks. energii elektrycznej i mechanizmu mrożenia cen i stawek opłat). 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę