Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Podwyżki cen wody

Spółki wodociągowe wnioskują w tym roku średnio o 33 proc. podwyżki taryf za wodę donosi PAP, powołując się na dane z PGW Wody Polskie. W Jedwabnem zatwierdzona ostatnio taryfa podnosi cenę wody o ponad 70 proc., ale dzięki władzom samorządowym mieszkańcy zapłacą dużo niższe stawki. W Łomży do lutego obowiązuje jeszcze aktualna taryfa, ale prezes już mówi o podwyżce.

Z uwagi na istotny wzrost cen w ciągu ostatnich 2-3 lat, branża wodociągowa wielokrotnie mówiła o potrzebie podnoszenia opłat za wodę i ścieki. Kończą się zatwierdzone 3 lata temu taryfy, więc czas na nowe ceny. Przedsiębiorstwa mówią przy tym o nowym podejściu regulatora przy zatwierdzaniu cen. 

Taryfy za dostarczenie wody i odbiór ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Spółki wodociągowe składają do niego wnioski, które po wyjaśnieniach i negocjacjach co trzy lata są zatwierdzane. Skok cen w ostatnich 3 latach sprawił, że wiele firm i spółek z branży stanęło w trudnej sytuacji. Łomżyński MPWiK w 2022 roku miał 700 tys. zł straty, w kolejnym roku nie zapowiadało się lepiej. 

14 maja 2024 roku Wody Polskie zatwierdziły taryfy za wodę i ścieki dla Jedwabnego. Podwyżki za 1m3 wody sięgnęły 73 procent i 1 m3 wody kosztuje teraz 6,15 zł. Miesięczna opłata  abonamentowa za dostarczanie wody wynosi prawie 4 zł. Cena za ścieki wzrosła o ponad 20 proc. Adam Niebrzydowski burmistrz Jedwabnego wyjaśnia, że realna stawka płacona przez mieszkańców będzie wynosiła 3,45 zł brutto za 1m3. Pozostałą kwotę, tak jak w latach poprzednich. dopłaca gmina, a realny wzrost cen wyniesie niecałe 12 proc.

W Łomży aktualna taryfa obowiązuje do lutego przyszłego roku. Prezes MPWiK Maciej Borysewicz pytany uspokaja, że w mieście nie będzie tak drastycznej podwyżki, choć mieszkańcy powinni się takowej spodziewać. Jego zdaniem wzrostu cen nie powinien przekroczyć 50 proc. Mieszkaniec Łomży średnio w ciągu miesiąca zużywa 3m3 wody i za 1m3 płaci dziś 3,43 zł brutto.

Zatwierdzona 17 maja 2024 roku taryfa dla Śniadowa wprowadza zaledwie 8 proc. podwyżkę za wodę do 3,99 zł/m1.  Miesięczna opłata abonamentowa dla wody wynosi ponad 6 zł. Odprowadzanie ścieków wzrasta o około 15 proc.

Wody Polskie informują, że przedsiębiorstwa wodociągowe wnioskują średnio o około 33 proc. podwyżki za wodę i 40 proc. za ścieki.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę