Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Szczuczyn będzie miał zbiornik wodny

Hektarowy zbiornik wodny powstanie w Szczuczynie na rzece Wissa. Inwestycja ma zapewnić dostęp do wody w okresach suszy, a mieszkańcom służyć jako miejsce rekreacji.

W ramach programu FEdP 2021 – 2027 II. Region przyjazny środowisku, 2.7 Adaptacja do zmian klimatu, w Szczuczynie na rzece Wissa powstanie zbiornik wodny. Koszt inwestycji szacowany jest na 9,5 mln zł,  w tym  7,9 mln zł dołoży Województwo Podlaskie. Decyzję o przyznaniu dofinansowania Zarząd podjął w poniedziałek, 10 czerwca. 

Budowa zbiornika wodnego nastąpi z wykorzystaniem istniejącej budowli piętrząco-upustowej na rzece Wissa – wyjaśnia Anna Romaniuk, Kierownik Referatu Współpracy Partnerskiej i Rozwoju Kapitału Ludzkiego. Inwestycja obejmie m.in. budowę zbiornika z groblą oddzielającą koryto rzeki Wissy od niecki zbiornika, (powierzchnia infrastruktury 0,9870 ha),  zagospodarowanie terenu wokół zbiornika, nasadzenie 60 szt. drzew o rodzimych gatunkach i działania edukacyjne z zakresu ekologii dla mieszkańców gminy Szczuczyn.

Budowa zbiornika ma umożliwić magazynowanie wody opadowej i kontrolowanie odpływów. Wprowadzenie oporu dla przepływającej wody spowoduje spowolnienie jej biegu, a co za tym idzie spowolni erozję brzegów rzeki i zmniejszy ryzyka zalania obszarów nadrzecznych.

Zbiornik ma stanowić rezerwuar strategiczny, który mógłby być wykorzystany w sytuacjach kryzysowych. Odpowiednie zaprojektowanie i zarządzanie zbiornikiem ma sprawić, że stanie się on siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, przyczyniając się do ochrony bioróżnorodności. 

Z kolei mieszkańcy Szczuczyna zyskają nowe miejsca zieleni, rekreacji i odpoczynku. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę