Awaria autobusu z dziećmi na wycieczce
Zaniepokojony Rodzic napisał do redakcji, że był świadkiem sytuacji, do której – jego zdaniem - „nigdy nie powinno dojść”. 4. czerwca 2024 r. „spod kwiaciarni „Marzenie” odjeżdżał przepełniony autobus. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że autobus był pełen niepełnosprawnych dzieci, które wymagają specjalnej opieki”. Opinii Rodzica nie podzielają: dyrektor Lucyna Antecka z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży i prezes Spółki MPK Janusz Nowakowski. Przedstawiamy tu zdarzenia, opinie i stanowiska w sprawie, z perspektywy Rodzica, Dyrektor ZSS i Prezesa MPK.
W ocenie Rodzica, było około 70-90 dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych, jadących na wycieczkę do Drozdowa. Jak pisze, w drodze powrotnej autobus uległ uszkodzeniu – pękła opona, co wyraźnie wskazuje na „przeciążenie pojazdu”. Prezes MPK sprostował, że to nie było opona, tylko „element pneumatycznego zawieszenia przedniej osi pojazdu”. Rodzic rozumie, że droga do Drozdowa jest w remoncie, jednak „przepuszczenie przepełnionego autobusu, wiozącego niepełnosprawne dzieci, na taką trasę jest niedopuszczalne. Autobus chwiał się na boki, co dodatkowo podkreślało zagrożenie”.
Rodzic zauważa, że: taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca; dzieci potrzebowały specjalnej opieki i odpowiednich warunków podczas transportu; dyrekcja powinna zapewnić co najmniej dwa autobusy, aby zagwarantować bezpieczeństwo dzieci. „Widzowie tego incydentu byli zszokowani i zaniepokojeni, a ja również uważam, że to zdarzenie wymaga natychmiastowej interwencji”.
Dyrektor ZSS Lucyna Antecka odpowiada
W piątek wieczorem otrzymaliśmy odpowiedzi dyrektor Lucyny Anteckiej na pytania z 4lomza.pl. „Informuję, że wyjazd uczniów do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie odbył się w dniu 4. czerwca 2024 r. w godz. 9. 30 - 13.30. Wycieczka była zorganizowaną formą wypoczynku, połączoną z edukacją ekologiczną z Okazji Dnia Dziecka.
Do uczestnictwa została zaproszona grupa Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 oraz młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 1 z niepełnosprawnością intelektualną. Do autobusu wsiadło 98 osób - Uczniowie, Nauczyciele, Pomoce Nauczyciela. Wśród uczniów było jedno dziecko na wózku o nowoczesnej, lekkiej konstrukcji, które z pomocą nauczyciela zajęło miejsce siedzące, a wózek został złożony. Pozostali uczniowie zajęli miejsca siedzące i stojące, z poszanowaniem zasady, że samodzielna, sprawna fizycznie młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy ustępuje miejsca koleżankom i kolegom mniej sprawnym. Uczestnicy wycieczki, którzy źle znoszą podróż, zostali rozmieszczeni blisko Nauczycieli. Podczas wycieczki Uczniom towarzyszyła higienistka szkolna, zaopatrzona w apteczkę pierwszej pomocy. Nie było incydentu związanego ze zdrowiem Uczniów czy Kadry ZSS.
Wycieczka przebiegała zgodnie z zatwierdzoną Kartą wycieczki oraz procedurami, określonymi w regulaminie. W trakcie wycieczki Opiekunowie grup trzymali się określonego programu. Po powrocie uczestnicy byli zadowoleni z wyjazdu. Uczniowie wrócili radośni i zadowoleni, opinie zwrotne zebrane od jej Uczestników były pozytywne. Dzień po wycieczce Rodzice jednego dziecka poprosili o rozmowę z Dyrektorem w sprawie organizacji transportu.
Wiedziałam, że na trasie do Drozdowa od lutego 2024 r. trwają prace remontowe na kolejnych odcinkach drogi. Zawsze przy remontach dróg wprowadzana jest zatwierdzona organizacja ruchu, tym bardziej, że wskazany remont ma potrwać aż do połowy czerwca przyszłego roku. Autobus zabrał tyle osób, na ile był przeznaczony. Był to autobus miejski, niskopodłogowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, według wcześniejszych uzgodnień.
Wraz z wicedyrektorem byłam przy autobusie przed jego wyjazdem, odprowadziłam uczniów ze szkoły do przystanku, pomagałam przy wejściu do autobusu. Po odjeździe autobusu powróciłam do uczniów pozostających w szkole i w przedszkolu, realizowałam swoje obowiązki. W wycieczce do Drozdowa uczestniczył wicedyrektor. Do czasu zakończenia wycieczki utrzymywałam stały kontakt telefoniczny z kierownikiem wycieczki.
W drodze powrotnej z Drozdowa autobus uległ awarii przedniej osi pojazdu. Kierowca zatrzymał się w miejscu, które gwarantowało bezpieczeństwo dla Uczniów i Kadry szkoły. Po 20 minutach MPK podstawił nowy autobus, którym Pasażerowie wrócili do Łomży. Uczestnicy byli ok. godz. 14. w szkole.
Wycieczka została zorganizowana zgodnie z Regulaminem wycieczek szkolnych, organizowanych w Zespole Szkól Specjalnych w Łomży, opracowanym na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
Wycieczki organizowane są kilka razy w ciągu roku szkolnego. Są to raczej wycieczki jednodniowe lub kilkugodzinne. Wielkość autobusu uzależniona jest od liczby uczestników oraz dystansu. Korzystamy z usług różnych przewoźników, jest to również uzależnione miejscem, do którego się wybieramy. Nigdy podczas wycieczek nie mieliśmy sytuacji, które zagrażałyby bezpieczeństwu uczniów”.
Prezes MPK Janusz Nowakowski wyjaśnia
- Szkoły i przedszkola non stop korzystają z autobusów MPK, w ramach przejazdów i wycieczek na zlecenie, lecz od wielu lat nikt nie miał pretensji o jakość usług, punktualność, kulturę kierowców, stan techniczny i czystość pojazdów – twierdzi prezes miejskiej spółki MPK Janusz Nowakowski, którego poprosiliśmy o szczegóły na temat opisanego przez Czytelnika i Rodzica wyjazdu. Autobus Scania nie był przepełniony: może pomieścić 99 osób, w tym ma 28 miejsc siedzących. Wszystkie opony na dwóch osiach autobusu były całe. Autobus chwiał się, bo na odcinku drogi są duże dziury. Autobusy niskopodłogowe wymagają dobrych, płaskich nawierzchni szos. Na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, ale kierowca MPK jechał 20 km/h, zaś miejscami zaledwie 5 do 10 km, właśnie w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i dbałość o stan techniczny pojazdu. Jeżeli ktoś zechce wynająć dwa czy więcej autobusów, to za przejazd każdym z nich płaci dodatkowo. W bazie MPK zawsze jeden autobus jest w rezerwie i z dyżurującym kierowcą, gotowym do wyjazdu.
Stanowisko MPK w sprawie przewozu z dnia 04. 06. 2024
Nadesłane stanowisko Spółki MPK przedstawiamy w postaci dosłownej, bez poprawek redakcji.
„W odpowiedzi na skargę z dnia 5 czerwca 2024 dotyczącej realizacji przez MPK w Łomży zlecenia na wykonanie przewozu osób otrzymanego od Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, na trasie: przystanek MPK Aleja Legionów Urząd Gminy do Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży sp. z o.o. informuje, że realizacja przejazdu odbywała się zgodnie ze zleceniem Zamawiającego, autobusem miejskim, niskopodłogowym, przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych i przebiegała po remontowanym obecnie odcinku drogi, którego nawierzchnia jest w bardzo złym stanie. Niestety w drodze powrotnej z Drozdowa, pomimo zachowania należytej ostrożności, autobus uległ nieprzewidzianej awarii elementu pneumatycznego zawieszenia przedniej osi pojazdu. W celu dokończenia realizacji usługi w trybie pilnym został podstawiony autobus zastępczy o identycznych parametrach eksploatacyjnych jak wysłany pierwotnie.
Wysoce prawdopodobne jest, że zły stan nawierzchni, liczne załamania, nierówności i dziury w strukturze jezdni były bezpośrednią przyczyną uszkodzenia i awarii pojazdu. W związku z powyższym MPK w Łomży sp. z o.o. podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji przejazdów komercyjnych na odcinku Łomża – Drozdowo do czasu zakończenia remontu jezdni”.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146