Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Boże Ciało na ulicach Łomży

Manifestację wiary i upamiętnienie obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii niosą procesje, które w Boże Ciało podążają ulicami polskich miast i wsi. Pozwalają wierzącym doświadczyć wspólnoty i umocnić swoją tożsamość religijną.

- W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwaną Bożym Ciałem, katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - To także okazja do publicznego wyznania wiary i ukazania obecności Chrystusa w świecie. 

Centralnym punktem Bożego Ciała jest uroczysta procesja eucharystyczna. Wierni podążając za najświętszym sakramentem zatrzymują się przy czterech ołtarzach symbolizujących cztery ewangelie. Charakterystycznym elementem polskiej tradycji jest sypanie kwiatów przez dziewczynki ubrane w białe sukienki. Dawniej wierzono, że płatki kwiatów zebrane po procesji mają moc chroniącą przed chorobami i nieszczęściami.

Inny zwyczaj każe wiernym zabierać ze sobą do domów gałązki młodych brzózek, którymi przystrojono ołtarzyki. Dawniej wierzono, że ochronią one domostwa przed burzami, czarami i złymi urokami. 

- Najświętszy Sakrament przychodzi i błogosławi nie tylko ludzi ale i miejsca – mówi o zwyczaju zabierania do domów gałązek były wykładowca m.in. liturgiki i łaciny w łomżyńskim seminarium ks. infułat Jan Sołowianiuk. Choć sam wielokrotnie przeciwstawiał się tego rodzaju zwyczajowi, to ma świadomość, że głęboko wpisał się on ludową religijność.

Boże Ciało to święto, które łączy w sobie wiarę, tradycję i kulturę. Święto to podkreśla centralną rolę Eucharystii w życiu Kościoła i każdego wierzącego. W zsekularyzowanym świecie Boże Ciało pozostaje ważnym świadectwem wiary i zaproszeniem do głębszego zrozumienia i przeżywania tajemnicy Eucharystii. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę