Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Rewitalizacja zbiornika wodnego w Wierzbowie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Staw, albo inaczej zbiornik retencyjny w środku Wierzbowa zostanie zrewitalizowany. Gmina Śniadowo otrzymała ponad 400 tys. zł na ten cel z  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ponad 11,5 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzyma siedem podlaskich gmin na budowę lub odnowienie zbiorników retencyjnych. Dzięki dotacjom, na które umowy zostały podpisane w poniedziałek, powstaną w sumie 24 zbiorniki wodne.

– Nowe zbiorniki retencyjne są niezwykle ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, przy ociepleniu klimatu. Pozwalają retencjonować wodę opadową, przez to zmniejszają negatywne wpływy suszy. Obecne zbiorniki zostały wybudowano kilkadziesiąt lat temu i wymagają odmulenia i rewitalizacji. Nie tylko po to, aby pełnić funkcję związane z retencją, ale też, aby cieszyć oko mieszkańców i budować wizerunek estetycznej polskiej wsi" – mówił Rafał Pstrągowski, wójt gminy Śniadowo. 

Gmina Śniadowo na odnowienie zbiornika w środku Wierzbowa otrzymała 419.117,60zł. W sumie za 502.265,60 zł pół hektarowy staw zostanie odmulony i pogłębiony. Zbiornik znajduje się w środku wsi Wierzbowo, projekt przewiduje więc umocnienie brzegów i postawienie barierek przy ciągach pieszych. 

Wójt gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski wskazuje, że zbiornik jest naturalną zlewnią wód opadowych i przez kilkadziesiąt lat zbiornik ten zarósł. Pogłębienie  większy zasób wody, a przez połączony z nim rów melioracyjny pozwoli odprowadzać jej nadmiar na pobliskie łąki i pola. Zakończenie prac ma nastąpić do końca marca 2025 roku. 

 

źródło: podlaskie.eu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę