Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma oznakowanie poziome?

Oznakowania poziome na drogach publicznych spełniają kluczową rolę w bezpieczeństwie i organizacji ruchu. Ich zniknięcie mogłoby wywołać chaos, którego opanowanie byłoby niemożliwe. Dlatego tak duże znaczenie ma oznakowanie poziome najwyższej jakości i zgodne z przepisami ruchu drogowego. Przeczytaj:

 • Oznakowania poziome - to trzeba wiedzieć
 • Znaczenie oznakowania w organizacji ruchu
 • Rodzaje oznakowania poziomego

Zajmijmy się kolejno podanymi zagadnieniami.

Oznakowania poziome - to trzeba wiedzieć

Znaki poziome malowane na jezdni i pozostałych częściach drogi są strategicznym elementem jej wyposażenia. Oznakowanie poziome wychodzi poza linie – to po prostu kompleksowy system, który ma zagwarantować bezpieczeństwo i porządek dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Nie da się wskazać, czy oznakowanie poziome grubowarstwowe i tymczasowe jest ważniejsze od znaków pionowych – każdy z tych elementów wyposażenia drogi jest niezbędne. Trzeba jednak przyznać, że wyraźne i czytelne oznakowanie poziome dróg jest kluczowe dla płynności ruchu drogowego. Więcej dowiesz się pod linkiem: oznakowania poziome - malowanielinii.pl.

Znaczenie oznakowania w organizacji ruchu

Trzeba przyznać, że malowanie oznaczeń poziomych spełnia 3 zasadnicze cele:

 • poprawia bezpieczeństwo;
 • efektywnie zarządza ruchem;
 • podaje informacje i wskazówki.

Oznakowanie dróg ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa przez wytyczenie pasów ruchu, miejsc przejść dla pieszych czy stref wyłączenia z ruchu drogowego. Oznakowanie poziome cienkowarstwowe jest zwykle stosowane do malowania tymczasowego podczas remontów, na drogach o mniejszym natężeniu ruchu czy jako oznakowanie poziome parkingów.

Malowanie linii pomaga też upłynniać ruch przez wytyczanie pasów. Dzięki temu łatwiej zredukować korki i zapewnić optymalną przepustowość ruchu.

Rodzaje oznakowania poziomego

Jak widać, oznakowanie poziome pełni strategiczną rolę w ruchu drogowym aut i pieszych. W przyjętym sposobie prowadzenia ruchu i wykorzystaniu znaków drogowych poziomych można wyróżnić kilka typów malowania poziomego. Są to:

 • linie ciągłe i przerywane;
 • linie podwójne;
 • strzałki kierunkowe;
 • przejścia dla pieszych;
 • strefy wyłączenia z ruchu;
 • oznakowanie specjalne;
 • oznakowania parkingowe.

Malowanie pasów, strzałek i pozostałych oznaczeń wiąże się również z odnawianiem istniejącego oznakowania. Dlatego warto wybierać firmy zajmujące się oznakowaniem poziomym, które wykonują swoje zadania zgodnie z przyjętymi normami i przepisami. W ten sposób można zapewnić drogom wewnętrznym, gminnym, powiatowym czy wojewódzkim najwyższą jakość oznakowania poziomego.

Malowanie linii - MalowanieLinii.pl

Adres firmy:
Krzycka 71a/2, 53-019 Wrocław

Telefony:
+48 795 466 885
+48 601 304 306

Strona WWW:
https://malowanielinii.pl/

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę