Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Specjalistyczna porada - podważenie WIBOR w umowie kredytowej

Coraz powszechniej kredytobiorcy podważają zasadność i zgodność z prawem wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych. Roszczenie o usunięcie WIBOR z umowy pozwala odzyskać część wpłaconych do banku środków jak też uniknąć wysokich rat, które jeszcze pozostały do spłacenia.

Nieostrożność banków na korzyść kredytobiorców

Na niechlujstwie w sporządzaniu umów oraz pazerności banków skorzystali kredytobiorcy. Wskaźnik WIBOR powszechnie stosowany do obliczeń rat kredytowych kredytów złotówkowych okazał się niezgodny z prawem. Sposób jego ustalenia oraz tempo wzrostu na przestrzeni ostatnich lat wskazuje na działanie sprzeczne z prawami i obowiązkami banku wobec kredytobiorcy. Oznacza to, iż każda umowa zawierająca odniesienia do WIBOR może zostać podważona w sądzie jako abuzywna. Usunięcie zapisów sprzecznych z prawem rodzi skutki od chwili podpisania umowy, co zwiększa korzyści z postępowania unieważniającego. Już dziś wielu kredytobiorców, którzy uzyskali prawomocne orzeczenie sądu w zakresie usunięcia WIBOR z umowy mogą cieszyć się sukcesem i pozyskanymi środkami.

Internetowa wiedza kontra fachowa pomoc prawna

Z sicie nie jest trudno się dowiedzieć, że w ogóle istnieje taka opcja jak podważenie WIBOR i możliwość unieważnienia zapisów abuzywnych z umowy kredytowej. W ten sposób obniżyć można koszty zobowiązania i odzyskać nienależnie wpłacone środki finansowe. O wiele trudniej jest czerpać rzetelną wiedzę w kwestii argumentacji i podstaw powództwa, szczegółów postępowania przed sądem itp. Na szczęście na rynku funkcjonuje szereg kancelarii prawnych, które wspierają kredytobiorców w dochodzeniu sprawiedliwości w sporach z bankami. Usługi prawne nie są nad wyraz kosztowne, a pozwalają rozwiać wątpliwości, zyskać pewność swoich racji, zweryfikować informacje.

Kiedy można usunąć WIBOR z umowy o kredyt?

Zanim pospieszymy z pozwem do sądu, warto się przygotować, aby pozew nie został nam zwrócony do uzupełnienia. Bez wątpienia postępowania o unieważnienie zapisów abuzywnych w związku z oparciem umowy kredytowej o WIBOR nie ma się co obawiać, jednak dobrze jest się do niego przygotować merytorycznie. Oczywiście można też skorzystać z zastępstwa procesowego i zlecić kancelarii prawnej występowanie w swoim imieniu, co nie jest obowiązkiem. Jeśli jednak nie chcemy ponosić wysokich kosztów wystarczy skorzystać z porady prawnej w kwestii analizy dokumentów i oszacowania możliwości usunięcia WIBOR z umowy. Kancelaria wibor pomaga podjąć decyzję o założeniu powództwa, jak też zapewnia możliwość reprezentacji procesowej. 

Postępowanie analogiczne do spraw frankowych

Procedura unieważnienia abuzywnych klauzul jest w przypadku WIBOR analogiczna do spraw frankowych. Tym samym złotówkowi kredytobiorcy mogą skorzystać z wypracowanych latami mechanizmów i procedur mających zastosowanie w sprawach frankowych. Dzięki temu postępowanie nie trwa latami, a argumentacja stanowiska powoda o wiele prostsza. Tym samym i wyniki postępowania są bardziej przewidywalne i jednolite. Istotnym plusem jest również pomoc prawna zapewniona przez doświadczone kancelarie farnkowe poszerzają swój zakres usług o wsparcie kredytobiorców złotówkowych.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę