Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte do końca lipca

Mężczyźni urodzeni po 1968 roku i kobiety urodzone po 1973 roku mogą do 31 lipca zdecydować o sposobie gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Zrobią to, podejmując decyzję czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS-ie, czy też część przekazywać do OFE.

1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe. Pozostało jeszcze dwa i pół miesiąca na podjęcie decyzji. Osoba ubezpieczona w ZUS-ie, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część — w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia)  ma być zapisana na subkoncie w ZUS-ie czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

„Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczony powinien złożyć do końca lipca 2024 r. wypełnione Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ( druk ZUS-US-OFE-03) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS  województwa podlaskiego.

Formularz jest dostępny na  Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl, a także w każdej placówce ZUS-u.  Oświadczenie można złożyć w ZUS-ie osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS.

 

Kto nie musi składać oświadczenia

„Co ważne, oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej” – dodaje rzeczniczka. 

Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, będzie uruchomiony tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS-u, który zapisze je na subkoncie.

 

Poprzednie okienka transferowe

Do tej pory były dwa okienka transferowe: w 2014 i w 2016 roku. Żadne z nich nie powodowało ustania członkostwa w OFE. Oświadczenie z roku 2014 decydowało o przekazywaniu składek do OFE od lipca 2014 roku. Oświadczenie z roku 2016 aktualizowało sposób przekazywania składki.

Kiedy można przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego

Ubezpieczony, urodzony po 1968 r., który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była  przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym przez siebie otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to  4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS. 

Członkiem OFE można się również stać w przypadku, gdy fundusz będzie realizował dla ubezpieczonego w ZUS-ie podział środków objętych małżeńską wspólnością majątkową, a on sam nie wskaże rachunku w żadnym OFE. Wówczas fundusz, do którego należy współmałżonek, założy klientowi ZUS-u  rachunek.

 

Graficzny podział składki emerytalnej na subkoncie i w OFE 

Osoba ubezpieczona w ZUS-ie, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:

zus-graf.JPG

Składki ewidencjonowane na subkoncie waloryzowane są o wskaźnik, równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji. 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę