Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Krzyże dla biskupa...

Dwa krzyże biskupie i fioletowa piuskę otrzymał w sobotnie popołudnie ks. prał. Tadeusz Bronakowski. Tego dnia w samo południe Jego Świątobliwość Benedykt XVI mianował go nowym biskupem pomocniczym Diecezji Łomżyńskiej. Jednocześnie Ojciec Święty przyjął prośbę dotychczasowego sufragana bp Tadeusza Zawistowskiego o zwolnienie go, w związku z uzyskaniem wieku emerytalnego, z obowiązków biskupa pomocniczego.

ks bp Stanisław Stefanek
ks bp Stanisław Stefanek
ks bp nominat Tadeusz Bronakowski
ks bp nominat Tadeusz Bronakowski
ks. bp Tadeusz Zawistowski
ks. bp Tadeusz Zawistowski
W sobotę o 15.00 w Domu Biskupim przy ulicy Sadowej biskup ordynariusz Stanisław Stefanek, w obecności obu biskupów – seniora i nominata, a także licznie zgromadzonych kapłanów, zakonników i zakonnic, a także przedstawicieli mediów, odczytał komunikaty Nuncjatury Apostolskiej.

Pierwszy z nich dotyczył uwzględnienia przez papieża Benedykta XVI prośby bp Tadeusza Zawistowskiego o przyjęcie jego rezygnacji z obowiązków biskupa pomocniczego w związku z przekroczeniem wieku emerytalnego. Bp Tadeusz o przejście na emeryturę prosił przed rokiem Ojca Świętego Jana Pawła II... Teraz papież Benedykt XVI uwzględnił tę prośbę.
W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej skierowanym do ks. bp. Tadeusza Zawistowskiego czytamy: „Ojciec Święty składa Waszej Ekscelencji serdecznie podziękowanie za przykładną posługę kapłańską i biskupią pełnioną w diecezji łomżyńskiej.
Głęboka wiara wyniesiona z domu rodzinnego leży u podstaw całej formacji ludzkiej, kapłańskiej i biskupiej Waszej Ekscelencji. Na przestrzeni pięćdziesięcioletniej posługi najpierw kapłańskiej, a później biskupiej ubogacał Ksiądz Biskup powierzony lud Boży sakramentalną posługą i płynącą z niej Bożą łaską o której tylko Dawca Życia i Śmierci wie najlepiej.
Wniósł Ksiądz Biskup nieoceniony wkład w formację intelektualną i duchową całych pokoleń kapłanów i ludzi świeckich diecezji łomżyńskiej pełniąc posługę wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Z wielkim szacunki i uznaniem oceniana jest praca administracyjna i duszpasterska Księdza Biskupa, jako Biskupa pomocniczego, Wikariusza generalnego i Moderatora Kurii Diecezjalnej.
Może przeto Ksiądz Biskup w pokorze ducha powiedzieć za św. Pawłem: „Pan stanął przy mnie, aby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii…” Bóg zapłać za ten trud apostolski!”

Drugi komunikat mówi o mianowaniu przez Jego Świątobliwość Benedykt XVI ks. prał. Tadeusza Bronakowskiego na nowego biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej. Biskup ordynariusz, który go odczytał zebranym wyraził Bogu wdzięczność za ten dar Ojca Świętego Benedykta XVI. Ks Bp Stanisław Stefanek przekazał też biskupowi nominatowi prezenty – biskupią piuskę i biskupi krzyżm, które przywiózł z Rzymu. Specjalny dar dla nowego biskupa pomocniczego miał też biskup senior. Ks bp Tedeusz Zawistowski przekazał nowemu sufraganowi biskupi krzyż, który należał do biskupów Diecezji Sejneńskiej...

Zwracając się do zebranych w Domu Biskupim biskup nominat dziękował Bogu i wyrażał przekonanie że „Pan obdarzy go siłami zdolnymi do udźwignięcia zadań”, które przed nim postawił”. Prosił też zebranych i wszystkich wiernych o modlitwę w swojej intencji.

Konsekracja biskupia ks prałata Tadeusza Bronakowskiego odbędzie się w Katedrze Łomżyńskiej 4 marca 2006 roku w Uroczystość św. Kazimierza Królewicza.
Zawołaniem nowego bp pomocniczego diecezji będą słowa: “Nolite timere Deus caritas est” (Nie lękajcie się Bóg jest miłością).

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę